Slovenija, kao i Hrvatska, muku muči s nedostatkom radnika pa je zbog toga ukinula radne dozvole i za hrvatske građane. Od prvog srpnja Hrvati tako mogu raditi u svim zemljama Europske unije bez viza, osim u Austriji.
Željko radi u tvornici za obradu plastike, a Marko je fizioterapeut. Obojica su iz Hrvatske, ali rade u Sloveniji.
“Ovdje sam došao prije 5 godina. Djevojka je prva dobila posao u Sloveniji tako da sam za njom došao ovdje. Prvi posao u Sloveniji i super mi je", kaže nam Željko Kramarić, radnik u tvornici za preradu plastike u Sloveniji.
Marko iz Pregrade, u Zagorju, svaki dan već vec sedam godina putuje u obližnji Podčetrtek.
''Počeo sam tu raditi jer nije bilo posla u Hrvatskoj i kad sam poslao molbu tu odmah su me primili i iznimno sam zadovoljan'', ističe Marko Buvač.
U ovim slovenskim toplicama radi tridesetak Hrvata koji žive blizu granice. Otkako su početkom mjeseca ukinute radne dozvole zaposlili ih deset iz Hrvatske.
“Jer je sad za sto posto lakši postupak ili potpuno jednostavan postupak s tim što je bilo prije. Jednostavno radnik iz Hrvatske se prijavi na naš zavod za zapošljavanje dobije matični broj i s time se može već slijedeći dan zaposliti”, kaže Vasja Čretnik, marketing menadžer u termama u Sloveniji.
Slovenski poduzetnici pozdravljaju ovaj Vladin potez, nedostaje im radnika, a za svoje susjede imaju samo riječi hvale.
“Apsolutno nam je nevjerovatno drago što su otvoreni putevi, jer Hrvatska i Slovenije nisu tako daleko u vezi mentaliteta to je ipak dva sata i mogu doci na posao i mislim da je to dobro za sve nas”, kaže Tanja Skaza iz Slovenskog kluba poduzetnika.
Ovo je samo jedna od tvrtki u Sloveniji koja zapošljava hrvatske građane. trenutačno ih u ovoj zemlji radi oko 6400.
Traži ih se još.
“Tražimo vozače teretnih vozila, čistače, konobare, zidare, varioce, tokare, prodavače, skladištare te radnike za nabavu i trgovce'', kaže Anka Rode iz Zavoda za zapošljavanje Republike Slovenije.
Hrvate u Sloveniju privlače i bolje plaće. Minimalna iznosi 4700 kuna netto,a prosječna nesto manje od 8 tisuća kuna. Ali to nije sve.
“Došao sam ovdje kroz vrlo malo znanja u plastici.kroz 5 godina sam napredovao tko želi i ma priliku put je otvoren”, kaže Kramarić.
O povratku u rodno Grubišno Polje ne razmišlja,već o ostanku u Velenju. Njegovim putem procjenjuje se da će iduće tri godine oko dvije tisuće hrvatskih građana.