UČINAK KORONAKRIZE NA MLADE: /

Pandemija je dodatno pojačala prijašnje nejednakosti i više pogodila ranjivije skupine 

Image
Foto: PROFIMEDIA

"Nezapamćeni gubitak dohotka od rada" posebno su osjetili mladi te nezaposleni na određeno vrijeme

28.12.2020.
12:08
PROFIMEDIA
VOYO logo

Učinak krize na mlade vrlo je ozbiljan, unatoč mjerama za očuvanje radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti mogla bi se povećavati idućih mjeseci, ocjenjuje Europska komisija u najnovijem tromjesečnom izvješću Zapošljavanje i socijalna kretanja, piše u ponedjeljak Jutarnji list.

Koronakriza je dovela do "nezapamćenog gubitka dohotka od rada", a učinak su posebno osjetili oni koji su već bili u nepovoljnom položaju na tržištu rada, kao sto su mladi, zaposleni na određeno vrijeme, a u nekim zemljama i žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojačane prijašnje nejednakosti

Pad primanja kretao se od više od 10 posto, koliko je iznosio u Hrvatskoj, do manje od dva posto u Latviji i Mađarskoj. Uzrok tim velikim razlikama među zemljama Unije je različita struktura njihovih ekonomija pa su najveći pad prihoda imale zemlje s većim udjelom sektora vezanih uz turizam, bilo zbog gubitka posla, skraćenog radnog vremena ili nezaposlenosti.

Tako su radnici u djelatnosti pripreme hrane i smještaja u koronakrizi izgubili 20 posto primanja, u području kulture i zabave 14 posto, u građevinarstvu devet posto, u trgovini oko šest posto te oko pet posto u sektoru prometa i skladištenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KRIZA IM SE VRATILA KAO BUMERANG: /

Novi sraz zapadne i ruske politike na Balkanu mogao bi se događati na tlu naših susjeda

Image
KRIZA IM SE VRATILA KAO BUMERANG: /

Novi sraz zapadne i ruske politike na Balkanu mogao bi se događati na tlu naših susjeda

Pandemija je samo pojačala prijašnje nejednakosti i više pogodila ranjivije skupine radnika pa je u nekim zemljama povećana razlika između slabije i bolje plaćenih radnika. Mjere Vlada malo su olakšale problem, a u analizi Komisije stoji da su neke zemlje, kao Hrvatska i Francuska, učinkovitije štitile slabo plaćene radnike od gubitka dohotka nego one sa srednjim i višim primanjima.

Nicolas Schmit, povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava EK, kazao je da Komisija koristi sva raspoloživa sredstva kako bi državama članicama pružila potporu, posebno putem instrumenta SURE, kojim se podupiru nacionalni programi skraćenog radnog vremena. Osim toga, proširenjem programa Garancija za mlade podupirat će se mladi "u razvoju vještina i stjecanju radnog iskustva, posebno u područjima relevantnima za zelenu i digitalnu tranziciju", donosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike