U zagrebačkom Hotelu Dubrovnik prošloga je vikenda održan treći po redu TradFest - festival tradicije i konzervativnih ideja, manifestacija u organizaciji Zaklade Vigilare. Tom je prilikom dodijeljena i nagrada "Svjedok godine", a njen ovogodišnji dobitnik, studentski kapelan don Damir Stojić predložio je da istu nagradu sljedeće godine dobije ljekarnica iz zagrebačke Ljekarne Čelina koja je odbila izdati pacijentici kontracepcijske pilule, javlja Faktograf.
O istoj je ljekarnici na otvorenju TradFesta govorio je i John Vice Batarelo, predsjednik Zaklade Vigilare. "Prošli smo tjedan opet gledali koordinirani napad medijskog čopora na jednu farmaceutkinju u ljekarni koja nije htjela prodati kontracepcijske pilule i koja se pozvala na priziv savjesti", rekao je Batarelo.
Batarelo nudio pravnu pomoć prizivateljima savjesti
"Ovdje, s ove javne pozicije, šaljem otvoreni poziv svim farmaceutima, liječnicima, medicinskim sestrama, posebno primaljama, da smo tu uz vas i da nam se javite ako budete imali problema jer imamo timove odvjetnika u Hrvatskoj i izvan nje koji će vas braniti. Slobodu nećemo tek tako pustiti“, poručio je Batarelo.
Pravnu pomoć ponudio je i za otkrivanje počinitelja ratnih zločina istaknuvši kako će im u tome pomoći i "prijatelji pravnici" iz poljske udruge Ordo Iuris s kojom Zaklada Vigilare toliko tijesno surađuje da se smatra svojevrsnom podružnicom te ultrakonzervativne udruge iz Poljske, a portal Novosti nedavno je pisao kako stvarni osnivači i upravljači Zaklade Vigilare dolaze iz Ordo Iuris i s njome povezanog Instituta za društvenu i religijsku edukaciju o. Piotr Skarga. Sve te organizacije dio su mreže svjetske ultrakonzervativne organizacije Tradicija, obitelj, vlasništvo (TFP), osnovane šezdesetih godina prošlog stoljeća u Južnoj Americi, odakle se širila na Sjevernu Ameriku i Europu.
Na ovogodišnjem TradFestu gostovao je i Jerzy Kwaśniewski, predsjednik Ordo Iurisa, koji je, prema pisanju Faktografa, sudjelovao u pisanju ustavne tužbe Vigilarea za zabranu abortusa. Ordo Iuris zapravo i okuplja pravnike koji, među ostalim, nude i pružaju pravnu pomoć prizivačima savjesti.
13.10.2017., Zagreb - Predstavnici gradjanske inicijative ProLife i Zaklade Vigilare predali su Hrvatskom saboru 168 561 potpis gradjana koji su putem nacionalne peticije Imam pravo zivjeti tijekom ozujka i travnja ove godine zatrazili da najavljene izmjene tzv. Zakona o pobacaju idu u smjeru zastite nerodjenog zivota i vece pomoci trudnicama. Damir Stojic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
'Roditelji imaju slobodu vršiti autoritet nad djecom'
Na Tradfestu je Kwaśniewski predstavio odgovor Ordo Iurisa na Istanbulsku konvenciju. U tom svojevrsnom "šalabahteru" Ordo Iurisa već u prvom članku nudi se definicija braka kao zajednice muškarca i žene, dok se obitelj predstavlja kao zajednica ljudi povezana krvnim srodstvom, brakom ili usvajanjem. U istom se dokumentu ističe i jasno zalaganje za potpunu zabranu pobačaja. "Dijete podliježe posebnoj pravnoj zaštiti, kako prije, tako i nakon rođenja", piše.
Nadalje, navodi se i sljedeće: "Države potpisnice ne priznaju pravne učinke istospolnih odnosa, poligamnih odnosa i incestivnih odnosa koji se sklapaju u bilo kojem obliku, bilo interno ili u inozemstvu. Od država potpisnica ne može se zahtijevati da poduzmu bilo koje mjere kojima se olakšavaju istospolne veze, poligamni odnosi ili incestivni odnosi u inozemstvu.". Također, nasilju ne pridaju rodnu perspektivu, a u dijelu o pravima roditelja stavljaju naglasak na "slobodu roditelja da vrše roditeljski autoritet nad djecom".
Ne priznaju rodnu uvjetovanost nasilja nad ženama
Sloboda roditelja da iskazuju roditeljski autoritet nad djecom osobito je važna, po mišljenjuu ekipe iz Ordo Iuris, kada je u pitanju obrazovanje. U tom smislu pišu: "Roditeljska sloboda podrazumijeva osobito pravo na obrazovanje djeteta u skladu s vlastitim uvjerenjima, osobito vjerskim i moralnim uvjerenjima, slobodom odabira roditeljskih tehnika primjerenih djetetovoj zrelosti, slobodu izbora oblika i mjesta djetetovog obrazovanja, kao i druga prava i slobode zajamčene ovom Konvencijom."
Značajan dio ove, svojevrsne "protuistanbulske" konvencije odnosi se na "sprječavanje i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja koje šteti obiteljskom životu", ali bez uzimanja u obzir rodne uvjetovanosti kada je u pitanju nasilje nad ženama.