Za razliku od Portugalaca koje je prije neki dan osobno gradonačelnik Puljak protjerao iz Marmontove ulici, dva ulična svirača iz Argentinca imaju potpisan ugovor sa gradom.
"Da, mi uredno idemo u Grad po dozvolu. Imamo točno određena mjesta, u Marmontovoj, blizu Matejuške, nekoliko lokacija, pravila su pravila", rekao je Argentinac Bernabe.
No, pravila ponašanja se ne pridržavaju svi. A i kako bi, kad ona nisu definirana. Sasvim je postalo normalno nuždu obavljati na javnim površinama, šetati gradom u kostimima ili se okupati u gradskoj luci.
"Po noći vrše nuždu gdje stignu. Evo tu, ujutro, pogotovo kad idem ovuda. To je ono baš da čovjek ostane bez teksta", kaže Edo iz Splita.
"Vidin ja kako se ponašaju po ulici, kako to isto nitko ne uvodi red. To je nenormalno, nenormalno", smatra Luciano.
Splićani ogorčeni na ponašanje turista, ali i na gradsku vlast koja ne pronalazi način kako tome stati na kraj.
Uvođenje turističke policije, po uzoru na velika mediteranska središta jedna je od ideja koja bi tom problemu stala na kraj.
"Na taj način sprječavaju i osiguravaju ne samo sigurnost gosta nego sprječavaju i ove devastacije i problematično ponašanje unutar samoga centra grada. Na taj način mislim da bi nam se dosta olakšalo u radu i da bi gosti možda prihvatili to kao jednu činjenicu da se ne mogu ponašati kako god žele u našem gradu", objašnjava Barbara Marković, predsjednica udruge obiteljskog smještaja.
No pravila ne postoje. Split nema ni odluku o komunalnom redu ni odluku o javnom redu i miru. Zamjeni gradonačelnika tvrdi, na odluci se intenzivno radi.
"Pa kada neko urinira, povraća, galami ili nešto treće u centru grada, ovdje u ovom turističkom središtu, i policija komunalni redari, a i zaštitari koje bi angažirali da bi se držala kontrola u sitnim noćni satima u centru grada mogli bi postupati i u konačnici naplatiti kazne", izjavio je Bojan Ivošević, zamjenik gradonačelnika Splita.
Kazne bi mogle biti, ovisno o prekršaju, od tristo do čak dvije tisuće kuna.