Vlada je napokon otkrila paket mjera koje bi građanima na udaru inflacije i poskupljenja trebao olakšati život. Težak skoro 5 milijardi kuna, odnosi se na kućanstva, poduzeća i poljoprivrednike. Od njega bi svi trebali imati koristi, uvjeren je premijer.
Od smanjenja PDV-a na energente, hranu i uloške do jednokratne pomoći umirovljenicima, evo što se sve mijenja od 1. travnja. Ilija Radić...
Vladin plan vrijedan 4,8 milijardi kuna trebao bi ublažiti efekte inflacije na džepove građana kazao je premijer Andrej Plenković:
"S ovim učinkovito i značajno ublažavamo rast cijena plina i struje. Značajno, podcrtavam. Znatno ublažavamo rast cijena hrane i drugih potrepština. Sveobuhvatno dotičemo sve slojeve društva. Ovaj je paket i univerzalan i solidaran, a posebno je usmjeren na najučinkovitije djelove stanovništva."
Vlada napada podivljalu inflaciju PDV-om. Na plin će se trajno spustiti sa 25 na 13 posto, ali u prvih godinu dana još više, na 5 posto. Na 13 posto spušta se i PDV na materijal za ogrjev, a na 5 posto osnovne prehrambene namirnice poput svježeg mesa i ribe, voća, povrća, jestivih ulja, dječje hrane, na razinu na kojoj su već kruh i mlijeko.
Po najnižoj stopi će se obračunavati porez na maslac i margarin, te na sportske i kulturne ulaznice, a niži će biti i na higijenske potrepštine.
Država se ovim odriče 2,1 milijardi kuna PDV-a. No, povijest je pokazala da niži PDV ne znači nužno niže cijene. Vlada nema instrumente kojima može natjerati trgovce da smanje cijene, ali očekuju solidarnost.
Ministar financija Zdravko Marić: "Trebamo svi uložiti napore, zaista, napore i koje imamo u okviru zakona propisane mogućnosti da ovo što smo sada predstavili, poglavito u segmentu snižavanja stope PDV-a, bude u konačnici pretočeno u snižavanje cijena."
Premijer kaže još i: "Najbolje bi bilo da smanje cijene koliko mi smanjimo PDV. To bi bilo odgovorno. To je poruka koju šaljem. Ne radimo mi sad ovo da mi sad nešto otpustimo od prihoda države, a netko drugi to sebi zadrži i pravi se nevješt i kaže eto takva je situacija. Ovo je moment odgovornosti i solidarnosti."
Vlada je pripremila i paket direktne financijske pomoći ugroženima. 51.000 korisnika zajamčene minimalne naknade će umjesto 800 kuna dobiti 1000 kuna. Invalidnina za 40.000 osoba se povećava sa 1500 na 1750 kuna.
Vaučeri najsiromašnijima će se, osim za račune za električnu energiju, sada izdavati i za račune za plin, a iznos će se udvostručiti, na 400 kuna. 720.000 umirovljenika će dobiti jednokratne naknade, 400 kuna oni s mirovinama između 3 i 4 tisuće kuna, pa do 1200 kuna za one s mirovinama nižima od 1500 kn.
Ministar rada Josip Aladrović: "Vrlo slično smo proveli COVID dodatak prošle godine, tako da zaista ne očekujemo probleme, i on će stupiti na snagu vjerojatno krajem travnja ili početkom svibnja, tada će krenuti isplate dodatka.
A direktno će se utjecati i na račune ostalih građana i poduzetnika. Sva kućanstva koja koriste plin dobit će direktnu potporu od 10 lp/kWh za svaki račun, a mikro, mali i srednji poduzetnici s prosječnom godišnjom potrošnjom do 10 gigawatsati, dobit će 15 lipa po kilovatsatu. Svaka od ove dvije mjere će, procjenjuje se, koštati 600 milijuna kuna.
Uz smanjenu stopu PDV-a, te subvenciju računa, kućanstvima bi se računi za plin trebali povećati 17 posto umjesto 76 posto, koliko se procjenjuje da bi rasli bez mjera. Ograničavanjem HEP-ovih naknada, prosječan račun za struju bi umjesto 23 posto porastao manje od 10 posto, čime će građani u prosjeku uštedjeti 457 kuna na godinu.
200 milijuna kuna kroz mjere dobit će i poljoprivredna gospodarstva, a 50 milijuna ribari. Paket mjera stupa na snagu 1. travnja, a ministar financija očekuje da će inflatorni pritisak popuštati u drugoj polovini godine.
Ministar Marić tako kaže: "U nastavku godine bi trebalo započeti s efektom ispuhivanja. Međutim, što smo puno puta rekli, nećemo sjediti skrštenih ruku, sada se vidi da to smo upravo i potvrdili."
Hoće li ovaj paket mjera biti dovoljan da zaustavi val poskupljenja, uvelike ovisi o kretanju inflacije koja se zasad procjenjuje na oko 5 posto, ali iz Vlade već najavljuju reviziju procjene.