U zračnoj luci Pula radi jedina ekipa pasa za tjeranje ptica u Hrvatskoj. Njihov je zadatak rastjerati one koje bi mogle ugroziti let aviona i sigurnost putnika.
''Kad vide ptice, zalete se''
Razgovor preko odašiljača je kako počinje radni zadatak pasa za sprječavanje kolizije zrakoplova i ptica. Na pisti se moraju pojaviti u najkraćem mogućem roku.
''Kad vide ptice oni se zalete. I oni kad rastjeraju ptice mi im damo s onim zviždukom na zviždaljku komandu jedan dugačak zvižduk. Oni onda stanu i legnu. Onda s drugom komandom, s dva kratka zvižduka oni se vraćaju nazad'', izjavio je vodič pasa u Zračnoj luci Pula Samir Čaušević.
Da bi to učinkovito odradili Ziva i Gibs moraju poslušati svaku komandu svojih vodiča.
Sudari ptica i aviona nisu bezazleni
''Najbitnije je da ne bi otišao pod avion, znači on mora slušati kad ga zoveš. Mora doći, leći, stati'', rekao je Joško Čikeš, vodič pasa u Zračnoj luci Pula.
O tome ovisi njihova, ali i sigurnost putnika, jer sudari ptica i aviona sve su samo ne bezazleni.
''U najtežim situacijama može doći do pada zrakoplova, stradanja ljudi i imovine'', izjavio je Viktor Diković, voditelj poslova zaštite zračnog prometa u Zračnoj luci Pula.
Pulskim je psima ovo „obiteljski biznis“. Tri aktivna border collija mladunčad su ovo dvoje umirovljenika. Kod njih su ispekli zanat.
''Oni uče tako. Mali uče sa starijima'', rekao je vodič Čaušević.
A nakon odrađenog radnog vijeka zračna luka Pula pruža im dostojnu mirovinu.
''Što se tiče veterinarske skrbi, hranjenja, šetanja imaju sve, bolje nego mi'', dodao je.
''Jako jako su poslušni, ne bi nikad ugrizli, znači to su psi i za djecu bez problema'', rekao je vodič Čikeš.
Ima ravno deset godina otkad se pulska zračna luka odlučila da zaposli pse za tjeranje ptica. Pa iako se psi u tu svrhu koriste u zračnim lukama diljem svijeta, u Hrvatskoj to zasad radi samo pulska.