Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izvijestio je u utorak kako su zaprimili 7386 prijava za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća, te je javni poziv privremeno zatvoren, a prijave još mogu podnijeti ranjive skupine u opasnosti od energetskog siromaštva.
Prva prijava zaprimljena je iz Vojnića, dok je najviše prijava došlo iz Zagreba, Petrinje, Varaždina i Vukovara.
Javni poziv privremeno je zatvoren u 10.45 sati, nepuna dva sata od kada je otvoren jutros u 9 sati.
Iz Fonda poručuju kako je započela obrada svih prijava prema redoslijedu zaprimanja te će sredstva u okviru raspoloživog budžeta biti odobrena svima koji su dostavili odgovarajuću dokumentaciju. S obzirom na to da se očekivao veliki interes, u Fondu ističu da je planirani budžet od 171 milijun kuna povećan za dodatnih 40 milijuna kuna, kako bi što veći broj građana već ove godine dobio sredstva za energetsku obnovu svojih domova.
Navode kako je iz dosad zaprimljenih podataka, po kući u prosjeku zatraženo oko 70-ak tisuća kuna, što znači da je u većini slučajeva planirana primjena više mjera energetske obnove.
Građani koji planiraju provoditi te projekte sredstva najčešće žele uložiti u postavljanje toplinske izolacije i zamjenu stolarije, a te mjere omogućuju i najveće uštede energije.
Moguće dobiti do 60 posto sredstava
Neovisno o lokaciji na kojem se nalazi obiteljska kuća moguće je dobiti do 60 posto sredstava, a osim sufinanciranja povećanja toplinske zaštite vanjskih zidova, tu su i sanacije krovišta te zamjena stolarije. Poticaji Fonda se mogu dobiti i za ugradnja sustava za korištenje obnovljivih izvora energije, uključujući i fotonaponske sustave za proizvodnju električne energije. Maksimalni iznosi sufinanciranja određeni su za svaku pojedinačnu mjeru, a kombinacijom različitih mjera kućanstvo može dobiti i do 204 tisuće kuna bespovratnih sredstava.
Prijave su od ove godine išle elektroničkim putem sustava e-prijava. Pojedini prijavitelji su se žalili da su imali određenih teškoća, no u Fondu ističu da ovako velik broj prijava u kratkom vremenu pokazuje kako je sustav bio u funkciji te je bilo moguće na isti poslati dokumentaciju.
Građani bijesni
Građani su jutros izgubili živce jer je prijava bila za neke nemoguća. Nisu se mogli prijaviti u sustav pa mnogi smatraju kako natječaj treba poništiti.
"Ovim putem se pridružujem ostalim prijaviteljima na FZOEU (en. obnova obiteljskih kuća) koji nisu bili u mogućnosti logirati se u sustav danas nakon 9 sati kako bi napravili svoju prijavu na javni poziv. Prijava je bila moguća (u mom slučaju) tek nakon 9.25 a neki se nisu uspjeli logirati uopće prije prekida natječaja oko 10.30.
Time nisu ispunjeni uvjeti da svi prijavitelji imaju jednaka prava na prijavu. Ovakav natječaj nije pravedan te bi se morao ponoviti.
Zabrinjavajuće je da fond nije ispunio tehničke uvjete iako je po svim medijima bilo govoreno kako je očekivani broj prijavitelja do deset tisuća. Deset tisuća zahtjeva u kratkom roku prema web serveru u današnje doba cloud computinga gdje se resursi mogu kratkoročno zakupiti ne predstavlja problem niti manjim poduzećima", komentirao je jedan čitatelj u mailu koji je uputio redakciji Net.hr-a.
"Tjednima smo skupljali dokumentaciju, platili energetski certifikat, sve smo podigli još jučer, sve je bilo spremno. U 9 im je 'pao server', bila sam non-stop online, na kompu, mobitelu - nisi se mogao ulogirati, nije učitavalo, javljalo je grešku - isprobano s nekoliko računala i mobitelom. Na telefon se nisu javljali ili je linija bila zauzeta, mailove sam im poslala odmah, naravno bez odgovora jer nas je vjerojatno tisuće bijesnih. Da je natječaj privremeno zatvoren, bilo je objavljeno u 10.37, a ne u 10.45.15", komentirala je jedna građanka.
Fond ne kani ponavljati natječaj
"Prijave su od ove godine išle putem e-sustava. Pojedini prijavitelji su se žalili da su imali određenih teškoća, no ovako velik broj prijava u kratkom vremenu pokazuje kako je sustav bio u funkciji i da je bilo moguće na isti poslati dokumentaciju", istaknula je za RTL.hr voditeljica Službe za odnose s javnošću Lidija Tošić.
"Iz dosad zaprimljenih podataka, po kući je u prosjeku zatraženo oko 70-ak tisuća kuna što znači da je u većini slučajeva planirana primjena više mjera energetske obnove. Građani koji planiraju provoditi ove projekte sredstva najčešće žele uložiti u postavljanje toplinske izolacije i zamjenu stolarije. Ove mjere omogućuju i najveće uštede energije jer sprječavaju energetske gubitke, a ujedno osiguravaju i zdraviji život u obnovljenim kućama", naglasila je.
U priopćenju Fonda se navodi kako planiraju objaviti novi javni poziv u 2021., tako da će se svi zainteresirani građani za energetsku obnovu svojih kuća imati prilike prijaviti i u sljedećoj godini.
"Što se tiče javnog poziva za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća za ranjive skupine u opasnosti od energetskog siromaštva, na isti je dosad zaprimljeno 59 prijava te je na njega još uvijek moguće podnijeti prijavu", poručuju iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.