U nagodbi se spominju liječnici, želim brzu istragu

9.8.2012.
15:08
VOYO logo

Ministar zdravlja Rajko Ostojić očekuje od DORH-a i USKOK-a žurnu istragu afere Pfizer s podmićivanjem pojedinih hrvatskih liječnika, koje je potvrdila američka istraga.

"Svjestan sam da korupcije u zdravstvenom sustavu ima i zato je borba protiv korupcije jedan od prioriteta", rekao je. "Dakle, kada gledate percepcije, izvješća i ankete, ne samo Transparency Internationala, nego i drugih, primjerice anketa Ministarstva pravosuđa, vidjeli ste da su primjerice, prema mišljenju građana, najčešće percepcija o korumpiranosti političara, a odmah na drugom ili treće mjestu, zdravstvenih radnika", kaže Ostojić i poručuje da se tome treba stati na kraj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba ponovno pokrenuti istragu o poslovanju Pfizera u RH

Zamolio je ministra pravosuđa da se sva dokumentacija i sve nove spoznaje o aferi Pfizer, što je moguće hitnije dostave u Hrvatsku.

"Ako treba, a po meni zasigurno da, ponovno treba otvoriti istražne radnje oko slučaja Pfizer u Hrvatskoj", naglašava Ostojić. Najveći je problem, kaže, činjenica da su u aferu upleteni hrvatski liječnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U nagodbi se eksplicitno, u pet ili šest točaka spominje hrvatski zdravstveni sustav. Spominju se hrvatski liječnici. Meni je to dovoljan argument da se ponovno otvori afera, doduše stara 15 godina, ali afera koja nas je okaljala, dakle sve one hrvatske liječnike koji časno, pošteno i predano rade svoj posao", rekao nam je ministar zdravlja, koji očekuje žurnu istragu od DORH-a i USKOK-a.

Kompjuterska provjera

"Tvrtka Pfizer je pristala na nagodbu i definitivno sam iz tog razloga zvao ministra pravosuđa koji je dalje kontaktirao DORH i USKOK. Oni će zatražiti svu potrebu dokumentaciju od Ministarstva pravosuđa i na osnovu nje će revitalizirati ili poduzeti daljnje istražne radnje", navodi Ostojić.

Što se tiče Ministarstva zdravlja, Ostojić navodi da je ono prije 15 godina provelo inspekcijske nadzore, a u posljednjih nekoliko godina, redovito se kontroliraju putovanja zdravstvenog osoblja i liječnika u inozemstvo i povremeno se radi usporedba njihovih odlazaka na seminar i eventualnih lijekova ili pak drugih metoda koje propisuju. Vjeruje da će informatizacija zdravstvenog sustava pomoći u rješavanju problema korupcije.

"Zahvaljujući naporu i rješavanju informatizacije sada će se definitivno moći značajno jednostavnije pratiti svakog liječnika, od obiteljske medicine, županijske do kliničke bolnice, preko njegove šifre, zajedno s lijekovima, ili pak dijagnostičkim pretragama ili operacijama. Dakle, moći će se grupirati ime liječnika i ostalih zdravstvenih profesionalaca, sa lijekovima, ugradbenim materijalima i dijagnostikom i time ćemo definitivno napokon moći raditi usporedbe. Odnosno, utvrditi eventualno uzročno-posljedičnu vezu između primjerice odlazaka na neki seminar da li se nakon tog odlaska povećava broj recepata tog lijeka ili pak te dijagnostike. Dakle, zahvaljujući tome što smo riješili informatizaciju, sada će biti značajno, značajno lakše", poručuje ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelji će biti odgovorni

Već su kaže, poduzeli neke mjere.

"Novost u radu i Ministarstva i kliničkih bolnica je da se svaki petak ili svaki drugi petak sastaje board izvršnih direktora i ravnatelja kliničkih centara i jedna od tema prije mjesec dana je bila upravo to, klinička istraživanja i ljudski resursi i to će biti tema na sljedećem našem sastanku za deset dana, gdje ćemo vrlo jasno utvrditi broj kliničkih istraživanja tko ih vodi, poštuju li se etički kodeksi i krše li se. Na osnovu toga će ravnatelji biti meni odgovorni".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostojić također podsjeća i na Ugovor o etičkom oglašavanju lijekova, kojim se sprječava da farmaceutske tvrtke potkupljuju liječnike.

"Što se tiče i kliničkih istraživanja i svih drugih aspekata, u zadnje dvije godine postoji etički kodeks. Farmaceutske tvrtke su to potpisale to sa HZZO-m i naglašavam, HZZO u posljednje dvije godine nije našao niti jedno kršenje etičkog kodeksa, što je značajan napredak u odnosu na period o kojem govorimo, a govorimo o dalekoj 1997. godini, barem se tako razabire iz nagode Pfizera s američkim pravosuđem", istaknuo je Ostojić

Nitko mu nikad nije nudio mito

Za kraj dodaje, on osobno, do sada se nije našao u situaciji da mu netko ponudi mito.

"Osobno, apsolutno mi nikada niti jedna farmaceutska tvrtka ili netko drugi nije ponudio nečasne radnje, dakle, mito ili korupciju. Ja apsolutno poštujem zapadnoeuropske uzuse. A to znači, ako i negdje govorite na nekom simpoziju morate vrlo jasno navesti potencijalni sukob interesa i to je nešto što u potpunosti zadovoljava etičke kodekse i hrvatskog i europskog pravosudnog sustava", zaključio je Ostojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo