Na sjednici Stožera istaknuto je da je prekjučer u Karlovcu pala rekordna ikad zabilježena dnevna količina kiše, pa slijedi utvrđivanje šteta, a Hrvatskim je vodama upućen zahtjev za hitnom intervencijom
Sjednici Stožera nazočili su i direktori Vodovoda i kanalizacije, Zelenila, Čistoće i Gradske toplane, koji su po Planu zaštite i spašavanja Grada Karlovca nositelji mjera u izvanrednim situacijama.
Vodna ispostava Kupa Karlovac već je izdala zahtjev svojoj središnjici Hrvatskih voda u Zagrebu za hitnom intervencijom i sanacijom odvodnih oborinskih kanala, rečeno je.
64 litre kiše u 90 minuta
Od dežurnog sinoptičara Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) Krunoslava Mikeca, doznaje se da su u utorak, 5. kolovoza, u Karlovcu na četvorni metar tijekom 24 sata pale 94 litre kiše, s tim da su se u razmaku od samo 90 minuta, između 6,30 i 8 sati ujutro, na Karlovac sručile 64 litre kiše.
Prema podatcima DHMZ u proteklih 65 godina, koliko se na mjernoj postaji Karlovac mjere oborine, uobičajena mjesečna količina kiše u kolovozu je 96 litara po četvornom metru, a maksimalna dnevna količina bila je 93,2 litre i to 10. srpnja 1973. godine.
'Budući da je dosadašnja maksimalna dnevna količina nadmašena možemo reći da je u utorak u Karlovcu pala rekordna ikad zabilježena količina kiše', rekao je sinoptičar Mikec.
Tri vrste šteta
Zaključak Stožera je da su nastale tri vrste šteta - odroni su prometnice zatrpavali zemljom i kamenjem, otvorilo se oko šezdeset novih klizišta, a mnogobrojna su i oštećenja na obiteljskim kućama i gospodarskim objektima.
Slijedi utvrđivanje štete temeljem čega će se odlučiti postoji li mogućnost i potreba za proglašenjem stanja elementarne nepogode, kaže Katarina Matasić iz gradske Službe za odnose s javnošću.
U sanaciju štete su se uz komunalna poduzeća uključili i Hrvatski crveni križ i Vatrogasna zajednica, a u ponedjeljak će se održati i sastanak s predsjednicima postradalih gradskih četvrti i mjesnih odbora kako bi se dogovorili daljnji koraci.