Vlada će u savjetovanje pustiti Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima kojim će 18. studenoga postati Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata.
To je samo jedan u paketu zakona vezanih uz Vukovar kojim Vlada želi pomoći gradu heroju. A kako bi svi trebali biti doneseni do kraja godine, oporba smatra da se time skupljaju bodovi za predsjedničku kampanju.
Mjesto posebnog pijeteta
Vukovar bi trebao postati mjesto posebnog pijeteta, a sve će se regulirati Zakonom. Planira se ustrojiti i stručno tijelo koje će se brinuti o mjestima zločina u Vukovaru, a posebnim bi se zakonom poticala i ulaganja.
"Donošenjem zakona bi se omogućilo poduzetnicima, zaposlenicima i
građanima Vukovara da imaju određene posvlastice koje će im
pomoći da se rane kroz ulaganja
i kroz druge mjere učine lakšima i da se može izjednačiti Vukovar
s ostalim dijelovima RH", govori za RTL DanasBranko Bačić, predsjednik Kluba
zastupnika HDZ-a.
Mobilizacija biračkog tijela?
Oporba smatra da donošenje takvih zakona uoči predsjedničke kampanje nije slučajno.
"Lijepo je da se Vlada sjetila da napravi zakon o Vukovaru koji
bi pomogao i u investicijama da Vukovarci kao i cijela Slavonija
ne odlaze iz svoga grada.
Taj zakon se priprema od 2016. i gle čuda sad će ga složiti,
pripremiti, dati u proceduru i usvojiti u nepuna
dva mjeseca, a zašto? Zato što su predsjednički izbori",
kaže bivši ministar branitelja Predrag Fred
Matić.
"Vjerojatno se radi o pokušaju mobilizacije HDZ-ova biračkog tijela - zato to rade. Mislim da svaka čast žrtvi Vukovara, ali imati praznik na dan kada je Hrvatska doživjela poraz nema smisla i po tome smo sve više i više slični našim susjedima koji to rade", rekao je predsjednik HSS-a Krešo Beljak.
Vladajući odgovaraju da je Zakon o Vukovaru dio njihova programa.
"To nije predizborni trik ni mamac nego to je pokazivanje da se ova Vlada i stranka brinu o specifičnosti Vukovara i njegove žrtve u Domovinskom ratu, to nije sada palo na um nego se duže priprema", dodaje predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić.
Mostov Miro Bulj i sam je u Cetinskoj krajini prikupljao potpise da Vukovar postane mjesto posebnog pijeteta, a najavu novih zakona s oprezom pozdravlja.
"Treba vidjeti što će Vlada predložiti: je li mazanje očiju ili je to stvarno proglašenje pijeteta, da se ne ponavlja ono s Marijanom Živkovićem na sudu, hoće li biti manjinski zakon, hoće li biti suspendirani, što će se dogoditi" rekao je saborski zastupnik Miro Bulj.
A ono što je kamen spoticanja u Vukovaru, dvojezičnost, zakon doznajemo neće regulirati.
"Mi smo znali u startu da se ćirilica i dvojezičnost u gradu ne mogu na taj način riješiti. Vidite zadovoljan jesam, pogotovo ako dobijemo taj blagdan, volio bih da se puno više toga ubacilo, ali uvijek postoje zakoni koji su viši i koji se nisu mogli promijenili", rekao je predsjednik Savjeta za branitelje grada Vukovara Tomislav Josić.
Dan stradanja Vukovara proglasiti praznikom kao i grad mjestom posebnog pijeteta moglo bi se vrlo brzo, dok za Zakon o ulaganjima treba i odobrenje Europske komisije.