Izjašnjavanje građana o potrebi raspisivanja referenduma još je u tijeku do kraja dana, no na temelju nepotpunih podataka koji su pristigli iz nešto više od polovice hrvatskih županija, kažu da se najmanje pola milijuna hrvatskih birača izjasnilo da traže referendum s referendumskim pitanjem: 'Jeste li za to da se u Ustav Republike Hrvatske unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca?'.
Kažu i da očekuju da će broj građana koji su potpisali za referendum biti značajno viši od 500.000, a o konačnom broju potpisa će javnost izvijestiti u srijedu 29. svibnja na konferenciji za novinare.
Temeljna ljudska prava ne mogu na referendum
Valja navesti da je predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i vanjska članica Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskog sabora, prof. dr. Sanja Barić, za Novi list kazala kako uvođenje ustavne definicije braka kao zajednice žene i muškarca ne donosi ono što referendumska inicijativa udruge 'U ime obitelji' tvrdi da donosi, jer brak nema ustavni sadržaj, nego isključivo zakonski.
"Ako se u ustavni tekst uvede definicija da je brak zajednica života žene i muškarca time se postiže samo jedno: rezervira se riječ "brak" za zajednicu žene i muškarca. Samo riječ, naziv, ime… I ništa više od toga. Pravni sadržaj braka, izvanbračne zajednice i obiteljskih odnosa je prepušten zakonodavcu…", kazala je Barić.
Objasnila je i da postoje pitanja koja nisu pogodna za referendumsko odlučivanje, kao pitanja državnog proračuna i pitanja temeljnih ljudskih prava. "Većina ne može i ne smije odlučivati o ljudskim pravima manjine. Da dodatno jasno naglasim, ovdje se ne radi o sprečavanju referenduma zbog "straha od naroda", već o nepodobnosti pitanja zbog inherentnih, ugrađenih problema vezanih za referendumsko odlučivanje. Naime, na referendumu nije moguće pronalaženje kompromisa, srednjih i kvalitetnih rješenja, referendum je binarni, crno-bijeli, da-ne izbor i tu nema sredine. Život nije crno-bijel, društvena stvarnost je izuzetno kompleksna i binarna rješenja su iznimno rijetko moguća", kazala je Barić.