Bit će to velik gubitak za manja mjesta u kojima su škole središte kulturnog i društvenog života, ali što je važnije i gubitak brojnih radnih mjesta.
"Naša škola ima oko 130 učenika, dio naših učenika su putnici koji nam dolaze iz Sumartina, Povlja i Novog sela. Nerealno je da nas spajaju s bilo kojom drugom školom. Na Braču je šest osnovnih škola i 20 naseljenih mjesta i spajanja nemaju smisla. Otoke treba izuzeti iz tog plana", kaže ravnatelj OŠ Selca Mario Španja, dodajući kako će zbog oduzimanja samostalnosti izgubiti i novac za financiranje raznih projekata.
"Umjesto da se ulaže u prosvjetu, novac se baca na druge stvari. Novca uvijek ima, ali nije u pravim rukama. Obrazovanje je osnova svega i ako ne stvorimo društvo znanja, neće biti napretka", upozorava Španja.
Sličnog je mišljenja i njegov kolega, nastavnik u OŠ Čišla.
"To je loša ideja jer će značiti i zamiranje života u malim mjestima. To će značiti devastaciju malih sredina i pomaganje bijele kuge na selu", kazao je Ivan Pavlović za Večernji list.
Protiv ukidanja su i tri najveća školska sindikata: Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama, Sindikat hrvatskih učitelja i Preporod. Da odluka koju predlaže Ministarstvo nema veze s pedagoškim radom uvjerava predsjednik Preporoda Željko Stipić.
"Odluku o ukidanju može donijeti samo netko tko ne zna ništa o funkcioniranju škola. Nadam se ipak da obrazovanjem nikada neće upravljati financijski stručnjak koji razmišlja samo o brojkama, a ništa ne zna o pedagoškom radu i značenju škole za svaku sredinu", kaže Stipić.
Protiv spajanja manjih škola s većima je i Udruga ravnatelja.
"Možda se u nekim rijetkim slučajevima mala škola može pripojiti nekoj većoj, ali to se ne radi ovako drastično i radikalno. Protivimo se tome jer škola i učitelji mnogo znače za male sredine. To će dodatno pogoršati ionako narušenu demografsku ravnotežu", ustvrdio je za Večernjak šef Udruge ravnatelja osnovnih škola Nikica Mihaljević.