Od kada je 2007. godine privatna poliklinika Medikol, po modelu javno-privatnoga partnerstva, u KB Sestara milosrdnica u pogon pustila prvi uređaj PET/CT u Hrvatskoj (kasnije su otvoreni i PET/CT-i u splitskom te riječkom KBC-u) do danas, upozoravaju hrvatski radiolozi, nepotrebno je ozračeno čak 8.500 ljudi.
Prema podacima privatne poliklinike Medikol, od početka rada obavljeno je 17 tisuća snimanja. Međutim, prema upozorenjima radiologa, nepostojanje jasnih smjernica kada se PET/CT uređaj treba rabiti i tko na tu pretragu može poslati pacijenta doveo je do prekomjernog i opasnog ozračivanja ljudi.
Kad smo kod sustava, zapanjuje podatak da po ugovoru koji je Medikol potpisao s HZZO-om ova tvrtka može obaviti čak 11 tisuća PET snimanja godišnje, piše Večernji list.
"Procjenjujem da je gotovo 50 posto pretraga PET/CT-om učinjeno bez prave indikacije, a za snimanja pacijenti su primili visoku dozu zračenja koja kasnije može utjecati da neki od njih obole od malignih bolesti", rekao je prof. Andrija Hebrang iz KB-a Merkur. Do prekomjerne upotrebe ove pretrage, smatra prof. Hebrang, dovelo je njeno izdvajanje iz sustava javnog zdravstva i prepuštanje monopola privatniku.
'Superuređaj' za superzračenje
"Time je PET/CT otišao iz ruku struke i više nije bio u domeni naše djelatnosti pa nismo mogli ništa", objasnio je prof. Hebrang i dodao da svih ovih godina nije razrađen ni sustav kontrole ostalih pretraga, poput CT-a, koji pacijenta po jednom snimanju ozrači s oko 15 mSV.
Studija koja je 2005. godine objavljena u stručnom časopisu The Journal of nucleare medicine, potvrdila je da PET/CT po jednom snimanju pacijenta ozrači dozom od čak 25 milisiverta koja odgovara zračenju koje bi čovjek primio da 625 puta na rendgenu snimi pluća ili srce.
"PET/CT je uređaj koji su specijalisti shvatili kao 'superuređaj' koji otkriva sve, no struka zna da to nije tako, a propisivati ga nepotrebno, nije nimalo bezazleno, upozorava prof. Ranka Štern Padovan, pročelnica Katedre za radiologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu.
Vezani članci:
arti-201102150251006 arti-201102130025006 arti-201003300898006