Naime, slučajevi sumnji na financiranje terorizma u Hrvatskoj su prilično rijetki i o njima se malo zna, pa je svaki podatak o takvim transakcijama utoliko intrigantniji. Ipak, iz Ureda za sprječavanje pranja novca, koji djeluje pod kapom Ministarstva financija, nisu mogli komentirati slučajeve, piše Vjesnik. Trenutačno su ti slučajevi upućeni na daljnje postupanje i procesuiranje, tj. provođenje financijskih istraga, kriminalističkih obrada i kaznenog postupka.
Inače, najozbiljniji događaj vezan uz terorizam u Hrvatskoj tiče se Egipćanina Abu Talala al-Qasimija, kojeg su SAD i Egipat smatrali jednim od vođa terorističke grupe Al Gama Al Islamia. Abu Talal je nestao 12. rujna 1995. u Hrvatskoj nakon što je bio uhićen zbog manje provjere s dokumentima, da bi se nakon nekoliko mjeseci pojavio u Egiptu gdje su ga vlasti pogubile zbog terorizma.
Izvori bliski CIA-i naknadno su potvrdili stranim novinarima da je Abu Talal bio otet u Hrvatskoj te prevezen na tajnu lokaciju radi ispitivanja, a zatim izručen Egiptu. Nedugo nakon nestanka Abu Talala, jedan 35-godišnjak, inače rođeni Kuvajčanin, vozilom napunjenim eksplozivom je 20. listopada 1995. godine izveo samoubilački bombaški napad na zgradu riječke policije. Samoubojica je poginuo, u napadu je ranjeno još nekoliko ljudi, a dan kasnije grupa Al Gama Al Islamia preuzela je odgovornost za napad.
Ured za sprječavanja pranja novca je u razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2010. godine otvorio 129 predmeta u kojima su obrađene sumnjive transakcije zaprimljene od banaka i drugih obveznika, ali i državnih tijela za nadzor ili tijela progona.
Obrađena je ukupno 921 transakcija, kao i 247 fizičkih i 113 pravnih osoba, dok ukupna vrijednost obrađenih transakcija iznosi 610 milijuna kuna, piše Vjesnik.
Vezani članak:
arti-201104250216006