Gabrijeli Žalac je odjednom u dvorište uletio novi novcati Mercedes E klase vrijedan 50.000 eura. Mercedes su u dvorištu u nekoliko navrata snimili novinari, a susjedi su im rekli da se njime uglavnom vozi suprug ministrice Gabrijele Žalac, Mario.
S obzirom na to da u imovinskoj kartici ministrice Žalac takav auto ne postoji, ministrica je jutros opet završila na svim naslovnicima. Usput se ispostavilo da je Mercedes iznajmljen od jedne rent-a-car kuće.
Sasvim dovoljno indicija za sočnu aferu ali ministrica je jutros objasnila da su auto uzeli u najam njezini roditelji, inače već penzioneri, a parkiran je u njenom dvorištu jer je njezin brat došao iz Zagreba pa je svoj auto parkirao u dvorište njezinih roditelja, a oni su svoj Mercedes parkirali u njezinom dvorištu, premda ona u tom dvorištu već ima svoj stari auto, ali eto za mamin novi Mercedes se uvijek nađe mjesta.
Zašto mamin Mercedes onda vozi njezin suprug nitko se nije usudio pitati jer i od ovog već boli glava.
U međuvremenu se javio i vlasnik rent-a-car kuće koja je iznajmila Mercedes. Riječ je o poznatom šibenskom poduzetniku Josipu Stojanoviću Jollyu. Novinarima je pokazao ugovor o najmu vozila koji je sklopio s majkom ministrice Žalac po cijeni od 900 eura mjesečno. Usput se ispostavilo da su i Jolly i Žalac u dobrim prijateljskim odnosima ali se ispostavilo i da je Jolly dobio posao na nekom natječaju koji je potpisala ministrica Žalac.
A onda smo se sjetili i jedne od najboljih fotografija sa Svjetskog prvenstva u nogometu na kojoj Jolly na ramenima nosi ministra financija Zdravka Marića. Pa se otvorilo pitanje je li ga tako na ramenima odnio i u Rusiju?
Naravno, postoji velika vjerojatnost da je u ovom slučaju sve čisto i da nitko nikome u ničemu nije pogodovao, ali kad se sjetimo naših ministrica koje nose torbice skuplje od njihove plaće i političara koji nose satove skuplje od tri plaće ili kad se sjetimo njihovih apartmana i vila skupljih od tri naša života imamo pravo sumnjati do zadnje felge na Mercedesu.
Čudo u Vinkovcima
Pravo čudo se dogodilo u Vinkovcima. Odnikuda se u dvorištu pojavio ganc novi Mercedes i što će sretni nalaznik, suprug ministrice Žalac, raditi nego da tog Mercedesa vozi.
"Govorimo o automobilu koji su moji roditelji kupili znači prije 2 mjeseca. On je rentan kroz ugovor o najmu i to je to. I kad se otplati onda će se kupiti vjerojatno. Vidjet ćemo", pojasnila je ministrica pojavu skupog automobila u njezinom dvorištu.
Sumnja u moguću korupciju pojavila se kad se saznalo tko je vlasnik Mercedesa. Tvrtka od koje je splitski Promet kupio 20 autobusa i to bespovratnim sredstvima koje je sredilo ministarstvo ministrice Žalac. Sve u korist sretnog prodavatelja, odnosno tvrtke Jolly Auto Line, vlasnika Josipa Stojanovića Jollyja.
Šibenski tajkun pojasnio je kako nikakvih protuusluga u vidu novog Mercedesa nije bilo. Najam auta vrijednog 400 tisuća kuna plaća ministričina majka po cijeni od 7000 kuna na mjesec.
Što se mora prijaviti u imovinskoj kartici?
Novog Mercedesa danas u dvorištu nije bilo. Pred muževom radionicom, samo Peugeot kojim je ministrica nedavno udarila djevojčicu. Njega nema u imovinskoj kartici u kojoj stoji samo suprugov Mercedes iz 1995. vrijedan 24 tisuće kuna.
Auti se, makar i krntije od dvije tisuće kuna, u imovinskoj kartici moraju prijaviti. No, ne i recimo šal koji je ministricu danas grijao, a koji stoji koliko iznosi jedna prosječna hrvatska plaća, pa torbica od 12 tisuća kuna ili 18 tisuća kuna vrijedan nakit, jer u imovinsku karticu trebaju se unijeti samo pokretnine skuplje od 30 000 kuna.
Život na visokoj nozi
Zato se može dogoditi da recimo netko, poput Bože Petrova i njegove supruge otplaćuje ratu kredita od 16.839 kuna, i samo kaže - stisnut ćemo se nekako. Ili da netko ima čitavu kolekciju torbica od kojih svaka vrijedi više od plaće koju zarađuje, što je bio slučaj s bivšom kninskom gradonačelnicom Josipom Rimac. Ili da netko na ruci, ali ne i u imovinskoj kartici, ima sat od 48 tisuća kuna, kako je to bilo u slučaju ličkog HDZ-ovca Marijana Kustića.
No, mnogo puta čujemo - sat ili što već dobio sam na dar od obitelji, pa makar obitelj živjela od minimalca. I tu negdje istraga stane i ne dočekamo pravo češljanje od strane Porezne uprave ili Državnog odvjetnišva.
"Nažalost, u većini institucija koje bi trebale neovisno i samostalno činiti svoj posao, prečesto se upliće politika, što je razlog tome da mi danas možemo zaključiti kako nemamo dovoljno neovisno pravosuđe", smatra Dalija Orešković, bivša predsjednica Povjerenstva o sprječavanju sukoba interesa.
U svakom slučaju, ono nije učinkovito, kao što nisu učinkovita ni druga tijela koja bi se problemom korupcije trebala baviti na jedan puno sustavniji i ozbiljniji način. Dok se ne počne konkretnije ispitivati sve što je barem mrvicu sumnjivo, neće biti čudno ako u dvorištu poslije kiše nikne Mercedes.