Odlazak u banku ili korištenje digitalnog bankarstva stvar je generacijskih razlika. Starije stanovništvo račune plaća na šalteru, dok mladi to rade putem interneta.
S razvojem digitalizacije smanjuje se i broj poslovnica. 2011. u Hrvatskoj je radilo više od 1200 poslovnica, a danas ih je 890. Zato se povećao broj bankomata. Prije deset godina bilo ih je 3975, a sad ih ima 6200. Zbog toga je manje zaposlenih u bankama, 2011. bilo ih je 21 800, a danas 18 400.
"U odnosu naprimjer prije deset godina, danas na tržištu imamo 30 posto manje poslovnica", kazao je za RTL Branko Vukoja, direktor Direkcije za nadzor...
Danas se čak i krediti mogu ugovoriti putem interneta ili mobilnih aplikacija, sve je više usluga koje banke nude korisnicima putem digitalnih platformi.
"Danas banke sve više usmjeravaju potrošače na korištenje digitalnih kanala. S druge strane i potrošači su ti koji traže te kanale i sve češće ih koriste. Primjera radi, većina potrošača svoje komunalne usluge plaća skeniranjem QR koda", objašnjava Vukoja.
Banke svoje korisnike na digitalizaciju potiču raznim benefitima, ali i manjim naknadama. Provizija za plaćanje u poslovnici košta od 8 do 12 kuna po računu, dok preko mobilnog bankarstva iznosi 1,25 do 2 kune.
A da će odlazak u banku uskoro zaista postati prava rijetkost potvrđuju iz Hrvatske udruge banaka. Tvrde kako će u budućnosti u potpunosti digitalizirati svoje financijske servise.
Koliko će brza digitalizacija svih bankarskih usluga biti najviše ovisi razvitku sigurnosti digitalne imovine.