Istraživanje Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje pokazalo je kako više od pola tvrtki nije angažirano na prevenciji stresa kod djelatnika u skladu s odredbama novog Zakona o zaštiti na radu, prenosi Slobodna Dalmacija.
Razvoj bolesti
Konkretno, 20 posto stručnjaka zaštite na radu u anketiranim poduzećima potvrdilo je kako poslodavac uopće ne provodi tu prevenciju, a još njih 38 posto izjasnilo se da tvrtke tom pitanju ne posvećuju dovoljno pažnje. Tek šest posto ispitanika istaknulo je aktivan angažman poslodavca u prevenciji stresa, a pet posto potvrdilo je da tvrtka educira rukovoditelje i radnike, dok je ostali postotak ispitanika ukazao kako poslodavac ulaže u edukaciju stručnjaka zaštite na radu, koji surađuju s liječnicima medicine rada.
Koje su uopće zakonske obveze poslodavca na ovom području? Prošle je godine, objašnjavaju u HZZO-u, prvi put u hrvatsko radno zakonodavstvo uvedeno pitanje stresa na radu i prepoznatih negativnih učinaka stresa koji mogu dovesti do razvoja ozbiljnih bolesti te znatno narušiti zdravlje radnika.
Nema novčanih kazni
Zakon, međutim, ne propisuje prekršajne odredbe za nepridržavanje ovih odredbi jer se koncept zakonodavca temelji na edukaciji svih dionika i prevenciji posljedica stresa. I možda se upravo u nepostojanju novčanih kazni krije i razlog što prevencija stresa nije zaživjela u praksi. Spomenuto istraživanje dvaju državnih zdravstvenih zavoda potvrdilo je kako osim poslodavaca po ovom pitanju “štekaju” i stručnjaci za zaštitu na radu u tvrtkama.
Ako su podaci o zainteresiranosti poslodavaca, kao i znanju stručnjaka koji primaju plaću za obavljanje zaštite na radu toliko porazni, jasno je da su “obični” radnici još manje upoznati sa svojim pravima i obvezama o sprječavanju i smanjivanju razine stresa na poslu.
Stručnjaci Zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu i HZZO-a stoga poručuju kako je nužna značajnija promocija ovog rizika, te njegova utjecaja na zdravlje radnika i uspjeh poslodavaca. Radnici bi, konkretno, uskoro trebali biti uključeni u edukaciju o stresu preko timova medicine rada, u suradnji sa psiholozima i stručnjacima zaštite na radu, što bi trebalo uključiti i edukaciju o zdravstvenim posljedicama izloženosti stresu kao i o vještinama za smanjenje stresa.
Cijeli članak možete pročitati ovdje.
Sobodna Dalmacija/Danas.hr