TUŽNO, ALI ISTINITO - NEKIMA JE GRIJANJE LUKSUZ: / 'Naši sugrađani štede tako što zimi borave u trgovačkim centrima'

Image
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL

Većina potrošača na istoku zemlje ne može si priuštiti prelazak na drugi oblik grijanja, pa je uveliko zastupljeno centralno grijanje koje je ujedno i najskuplje

14.10.2018.
8:10
Dubravka Petric/PIXSELL
VOYO logo

Kako se bliže sve hladniji dani, mnoge potrošače diljem zemlje računi diljem zemlje svrstavaju u kategoriju energetskog siromaštva, poručuje Razvojna organizacija za zaštitu potrošača (ROZP), piše Glas Slavonije.

Iako je u Osijeku uveliko zastupljeno centralno grijanje koji je ujedno i najskuplji oblik grijanja, većina potrošača na istoku Hrvatske ne može si priušitit prelazak na drugi oblik grijanja. Iz Razvojne organizacije za zaštitu potrošača poručuju kako štednja na grijanju nije „smrzavanje“ i neprovjetravanje prostorija, nego smanjenje potrošnje, a da pritom osjećaj topline ostaje isti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŽIVE U HLADNIM DOMOVIMA I U MRAKU: /

Svaki deseti Hrvat zbog siromaštva si ne može priuštiti adekvatno grijanje

Image
ŽIVE U HLADNIM DOMOVIMA I U MRAKU: /

Svaki deseti Hrvat zbog siromaštva si ne može priuštiti adekvatno grijanje

Kako smanjiti račune?

"Sustav centralnog grijanja potrebno je servisirati jednom godišnje, pa ako ste ove godine zakasnili, nikako to ne propustite iduće godine. Ako su u stanu neki radijatori hladni, a drugi vrući, sustav vam nije dobro uravnotežen. Pozovite stručnu osobu da pregleda cijeli sustav. Iza radijatora namjestite aluminijsku foliju, može i zaštita od sunca koju koristimo za zaštitu na vjetrobranskom staklu automobila, ona će toplinu isijavati u sobu, umjesto da se gubi kroz zidove", ističu u Razvojnoj organizaciji za zaštitu potrošača.

"Ako su radijatori postavljeni pod prozore, iznad njih namjestite policu (ne na njih) da toplinu odbija od prozora i usmjerava prema sredini sobe, a i sama će polica, preuzevši toplinu od radijatora, grijati sobu. Nemojte preko radijatora navlačiti zastore - postoje „ljetne“ i „zimske“ zavjese, to nije pomodarski hit. Kada ne koristite sobu, zatvorite radijator i ventilaciju da uzalud ne gubite toplinu. Vrata zagrijavanih prostorija neka budu uvijek zatvorena, zato i postoje vrata da biste sačuvali toplinu", neki su od savjeta kako smanjiti račune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaštita od gubljenja topline

"Objesite na prozore teške, pune zavjese s mnogo nabora da hvataju topli zrak i nastojte da njihov rub dobro priliježe uz zid. Ako koristite rolete, pazite da donji rub legne na prozorsku dasku ili pod. Zatvorite sve otvore na vratima i prozorima, korištenjem spužvaste ljepljive trake, plastične trake, ili trake od bakra. Kao dodatnu zaštitu od gubljenja topline kroz ulazna vrata, montirajte "tračnicu“, pa na nju objesite teški zastor", savjetuju iz Razvojne organizacije za zaštitu potrošača.

"Na vrata namjestite četkastu ili gumenu traku koja seže do poda. Ispod vrata je uvijek propuh, spriječite ga postavljanjem jastuka protiv propuha (odrežite rukav starog kaputa ili veste, ispunite ga krpama ili starim novinskim papirom da se zaobli i oteža, pa ga polegnite podno vrata", savjetuju iz ROZP-a, uz poruku potrošačima da se ne ljute na velike račune, jer su za njihov iznos sami odgovorni, piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spas u trgovačkim centrima

Potrošački forum napominje kako u Osijeku ima i mnogo onih koji si čak ni uz sve navedene mjere štednje grijanje ne mogu priuštiti.

"Kao osobito tužnu činjenicu navela bih da smo se u svom radu susretali i s našim sugrađanima koji se nalaze u toliko nezavidnoj financijskoj situaciji da, kako tvrde, nastoje većinu slobodnog vremena provesti u prostorijama nekog trgovačkog centra kako bi se ondje ugrijali i uštedjeli na grijanju u svojim domovima, jer nemaju ga čime platiti", kaže Dunja Mak iz "Potrošačkog foruma", piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradski stanovi

Napominju kako su u Osijeku u nezavidnoj situaciju i oni koji se griju na tzv. gradsko grijanje, jer ne mogu utjecati na svoje račune za grijanje.

"Već poslovično dobivamo pritužbe na samu cijenu grijanja, bilo da je riječ o tzv. gradskom centralnom grijanju, bilo da je riječ o cijeni i kvaliteti plina. Ima i onih građana koji imaju u svom vlasništvu stanove u zgradama gdje postoji zajednički toplinski sustav, a u tim stanovima nitko ne stanuje. Ogorčeni su što za njih ipak moraju plaćati grijanje, a ako se, sukladno Zakonu o tržištu toplinske energije, izdvoje iz zajedničkog toplinskog sustava, i tada moraju plaćati sve troškove, osim troškova toplinske energije za svoju samostalnu uporabnu cjelinu", kaže Mak

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo