'Idemo prema bankrotu, ali se zbog toga premijer previše ne uzrujava'

''Država nam je skupa, a takva će i ostati'', izjavio je nedavno na Danu poduzetnika premijer Zoran Milanović.

11.6.2014.
9:01
VOYO logo

Umjesto da prvi čovjek države zagovara reforme i promjene, on zapravo kaže da nam nije dobro, da trošimo više nego što zarađujemo, a da on ipak ne misli nešto mijenjati.

''Ta izjava zapravo znači da idemo prema bankrotu, ali da se zbog toga premijer previše ne uzrujava'', objasnio je za Jutarnji listmakroekonomist Željko Lovrinčević, koji smatra da premijer očito ima nekih važnijih poslova od toga da sredi stanje u državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako mislimo preživjeti, potrebne su značajne promjene

Lovrinčević ukazuje na činjenicu da nam je već 10. kvartal zaredom BDP u padu te da treba napraviti značajne promjene ako mislimo preživjeti.

''Država mora biti manja, lakša i fleksibilnija, počevši od teritorijalnog preustroja i javne uprave, pa sve do zdravstva, školstva, sudstva... Mi živimo nenormalnu paralelnu stvarnost. Trošimo više nego što privređujemo i ako se ne krene u reforme, bankrotirat ćemo'', upozorava Lovrinčević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer očito misli do kraja godine prodati autoceste, a onda, kaže Lovrinčević, baš ga briga što će biti.

''Cilj ove Vlade jest zadržati se na vlasti do kraja mandata. Oko 5,5 milijardi kuna iz drugog mirovinskog stupa potrošit će se, a onda 2016. dolazi novi porezni udar od barem tri milijarde kuna kroz poreze na kapital i imovinu. A na ovakvu ekonomiju to samo znači produžetak recesije. Mi smo jedina država u Europi koja ima 10 kvartala zaredom pad BDP-a s istom Vladom na čelu'', kaže Lovrinčević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo