Danas se na Sljemenu održava komemoracija za obitelj Zec koju su 8. prosinca 1991. ubili takozvani 'merčepovci', inače pripadnici pričuvne postrojbe MUP-a. Komemoraciji povodom tridesete godišnjice ubojstva po prvi će puta prisustvovati gradonačelnik grada Zagreba, Tomislav Tomašević.
Komemoracija će se održati pored bivšeg sljemenskog doma Adolfovac, s početkom u 18 sati. Lokacija je to na kojoj su ubijene 12-godišnja Aleksandra i njezina majka Marija.
Tomašević će sudjelovati programu koji organiziraju Antifašistička liga RH i Srpsko narodno vijeće. Od predstavnika Vlade na komemoraciji će biti potpredsjednik Vlade Boris Milošević, no neće biti premijera Andreja Plenkovića.
Novi predsjednik zagrebačkog SDP-a, Viktor Gotovac, jučer pak je u RTL Direktu istaknuo kako smatra da bi bila "briljantna ideja da i premijer dođe i da vidi" komemoraciju. Gotovac je ususret crnoj obljetnici predložio da je jedna ulica u Zagrebu nazove po Aleksandri Zec, prijedlog za koji je Plenković poručio da ga baš i ne shvaća.
Ubojstvo obitelji Zec jedan je od najsramotnijih zločina koji se dogodio u Zagrebu u periodu Domovinskog rata, i u novijoj Hrvatskoj povijesti općenito. Počinitelji nikada nisu kažnjeni, a oslobođeni su zbog proceduralnih pogrešaka. Radi se o pripadnicima specijalne policijske postrojbe koja je bila poznata i kao "Merčepova jedinica". Skupina je poznata po mnogim ratnim zločinima, a sam je Tomislav Merčep za tek nekolicinu njih osuđen 2016. godine i smrt je dočekao u toplicama.
Za zločin su osumnjičeni Munib Suljić, Siniša Rimac, Igor Mikola, Nebojša Hodak i Snježana Živanović, a Rimac je kasnije postao tjelohranitelj ministra obrane Gojka Šuška te je 1995. primio je orden Nikole Šubića Zrinskog, visoko priznanje za junački čin u ratu, od tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana.
Pripadnici Merčepove jedinice upali su u dom obitelji Zec u noći 7. prosinca 1991., na zagrebačkoj Trešnjevci, točnije u Poljaničkoj ulici na kućnom broju 22. Hapšenje Mihajla Zeca brzo se pretvorilo u javnu likvidaciju, a zločinci su potom oteli dvije svjedokinje zločina, njegovu suprugu Mariju i kćer Aleksandru. Njih su zatim odveli do doma Adolfovac na Sljemenu gdje su i one likvidirane.