Još nema pravog početka obnove od potresa, ali bar ima novca - više od 5 milijardi kuna iz Fonda solidarnosti Europske unije utrošit će se za obnovu javnih ustanova grada Zagreba i okolice. Gradu i državi sada preostaje samo bitka s vremenom jer novac iz Fonda moraju iskoristiti u 12 mjeseci.
Umjesto učenika, ispred osnovne škole u centru Zagreba već su 7 mjeseci - bageri i građevinski radnici. Jer ovo je jedna od najviše stradalih škola u zagrebačkom potresu.
"Kćer mi je pohađala do prije godinu dana ovu školu u Krajiškoj. No, međutim radi potresa su djeca izmještena na više lokacija. Djeca viših razreda u dvije škole na Trešnjevci", kaže Zagrepčanka Silvija Negro Rogić.
No, boji se da zbog upisa novih učenika u nekim od tih škola više neće biti mjesta za njihovu djecu. Jer da će učenici nastavu pohađati najesen u ovoj školi - ne vjeruje.
"Nas se do prije tjedan dana obmanjivalo da će škola biti spremna za 1.9.2021. Sad se uopće ne zna kad će biti spremna jer imaju problema s konzervatorskim zavodom. Gotovo 700 učenika pohađa ovu školu i do sada ih se ispisalo, odnosno sa ovom godinom imalo 80 učenika manje", kaže Negro Rogić.
Ubrzavanje obnove
Kako bi se obnova ubrzala, pomoći bi trebao Fond solidarnosti Europske unije. Vrijednost zahtjeva za obnovu Zagreba i okolice putem Fonda trenutačno premašuje 7,6 milijardi kuna, a od toga je već ugovoreno više od 2,6 milijardi. Samo prošle godine za otklanjanje štete od zagrebačkog potresa dodijeljeno je 5,1 milijardu kuna pomoći.
Rok za korištenje tog novca, prvenstveno za obnovu javnih zgrada, lipanj je iduće godine. "Svih 5,1 milijardi neće biti samo i isključivo predmet obnove, bilo je tu hitnih intervencija, MUP-a, vatrogasaca i drugih službi koje su sanirale i čistile nakon potresa, to je novac koji ćemo refundirali onima koji su u tome sudjelovali", kaže ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.
No, pravo je pitanje kako najbolje iskoristiti pomoć iz Fonda. "Htjeli smo uspostaviti nekakvu kontakt suradnju i napraviti sve što je u našoj zajedničkoj moći da se taj novac povuče jer doista si ne možemo dozvoliti da bilo koji euro, bilo koja kuna iz Fonda solidarnosti na kraju ne ostane iskorištena", kazao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
A krajem srpnja očekuju se prve informacije koliko će se iz Fonda dobiti i za potres koji je pogodio Banovinu, za što je Hrvatska zatražila oko 320 milijuna eura.