Ukoliko presuda postane pravomoćna Vidošević će morati u zatvor na osam godina, ali i vratiti 35 milijuna kuna HGK-u
Tko je bio Nadan Vidošević? Od najmlađeg ministra i predsjednika Hajduka do muka zbog prepariranog medvjeda
Vidošević je, uz izvlačenje novca iz HGK-a, proglašen krivim i zbog kupnje skulptura novcem Hrvatske gospodarske komore te za kupnju bagera novcem Kraša. S obzirom na to da je Vidošević nepravomoćno osuđen na više od pet godina zatvora, bivši čelnik HGK-a će izravno iz sudnice morati u zatvor.
Vidošević je rođen 1960. godine u Splitu gdje je 1984. završio studij ekonomije na Ekonomskom fakultetu. Karijeru je započeo kao referent u tvrtki Dalmacijacement gdje 1990. godine preuzima funkciju generalnog direktora i to u trenutku kada je u proglašen stečaj tvrtke.
U mladosti se bavio plivanjem i vaterpolom. Godine 1993. imenovan je županom Splitsko-dalmatinskim te zastupnikom u Županijskom domu Hrvatskog sabora, da bi iste godine postao i najmlađi ministar gospodarstva u ratnoj Vladi Nikice Valentića.
Godine 1995. dolazi na čelo Hrvatske gospodarske komore (HGK) i počinje obnašati funkciju predsjednika Uprave Kraš d.d.. Bio je i predsjednik Hajduka koji je za njegova mandata osvojio devet od mogućih dvanaest nacionalnih trofeja i plasirao u četvrtfinale Lige prvaka.
Kratko vrijeme bio je i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), a za doprinos u razvoju gospodarskih odnosa s Austrijom 2003. godine mu je dodijeljeno Veliko zlatno odličje Republike Austrije. Godine 1997. na njegovu je inicijativu započela akcija "Kupujmo Hrvatsko".
Kandidirao se na predsjedničkim izborima 2009. godine kao nezavisan kandidat. Dobio je 11,33 posto glasova, plasiravši se iza Ive Josipovića, Milana Bandića i Andrije Hebranga. Njegova kampanja ostala je upamćena po tomu što je obilazio hrvatsku sa svojim službenim vozačem - automobilskim asom Nikom Pulićem.
Kola nizbrdo su za Vidoševića krenula 13. studenoga 2013. godine kada je USKOK donio nalog o pokretanju istrage protiv njega i još četvero djelatnika Hrvatske gospodarske komore zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti te krivotvorenja službene isprave.
Vidošević je uhićen i određen mu je jednomjesečni istražni zatvor u cilju sprječavanja mogućeg utjecaja na svjedoke. Nakon pet mjeseci provedenih u Remetincu, 12. travnja 2014., pušten je da se brani sa slobode.
U istrazi je osumnjičeno ukupno devet osoba. Zajedno s Vidoševićem u spomenutoj aferi sumnjičili su se da su HGK od 2006. do 2011. oštetili za oko 36 milijuna kuna.
Drugi krak Remorkera protegnuo se do Hrvatskih autocesta, a kao glavni osumnjičenik u tom dijelu istrage optužen je bio bivši HDZ-ov ministar i zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta koji je u rujnu 2019. nepravomoćno oslobođen.
Optužnicom u tzv. aferi Remorker, koju je USKOK protiv Vidoševića i još osam osoba podigao u srpnju 2015., predloženo je da se Vidoševiću oduzme nesrazmjer imovine s primanjima u iznosu od 33,4 milijuna kuna. No, novo vještačenje pokazalo je da je Vidošević 26 nekretnina i 444 umjetnine, vrijednih 22,4 milijuna kuna, stekao legalnim putem pa je sumnjivo ostalo još samo 9,2 milijuna kuna.
Pred kraj suđenja USKOK je odustao od progona Jadranke Ivčić, nekadašnje potpredsjednice Nadzornog odbora Kraša, optužene zbog nabave bagera za Vidoševićevo imanje u Gorskom kotaru, dok je preostalo četvero optuženika za izvlačenje milijuna iz HGK-a prije suđenja priznalo nedjela te su osuđeni uglavnom na društveno koristan rad nakon nagodbe s tužiteljstvom.
USKOK je sredinom prosinca prošle godine odustao od zahtjeva za proširenim oduzimanjem imovinske koristi Vidoševiću i njegovoj obitelji nakon što je utvrđeno da je nesrazmjer u Vidoševićevim prihodima i rashodima manji od protupravne imovinske koristi koja mu se stavlja na teret.
Od Vidoševićeve imovine pod državnom blokadom su vila na zagrebačkom Prekrižju poznata po zbirci umjetnina i prepariranih životinja skrivenih u tajnom "bunkeru" otkrivenom tijekom istrage. Blokirano je i imanje u Gorskom kotaru, tri kuće za odmor u Nemiri kod Omiša, veća količina zlatnog nakita, satova, lovačko oružje i umjetnine.
Nadan Vidošević je nakon gotovo pet godina suđenja na zagrebačkom Županijskom sudu dobio nepravomoćnu presudu za izvlačenje novca u "aferi Remorker". Riječ je o aferi u kojoj ga se teretilo da je, zajedno sa suradnicama, izvlačio novac iz Hrvatske gospodarske komore (HGK). Vidošević je osuđen nepravomoćno na ukupno osam godina zatvora. Zdenka Peternel osuđena je na dvije godine zatvora, a Josipa Miladinov i Jasna Mikić oslobođene su krivnje. Ako presuda postane pravomoćna, novac će Vidoševiću oduzeti HGK, čiji je odvjetnik podnio imovinskopravni zahtjev od 35,5 milijuna kuna, ali i Kraš zbog kupovine bagera za imanje u Gorskom kotaru.