Ustavni sud služi građanima, štiti ih od samovolje države, bilo da je riječ o zakonu, uredbi ili sudskoj presudi, rekla je Vesna Omejec odgovarajući na pitanja o mišljenju predsjednice Laburista Nansi Tireli da Ustavni sud nije potreban jer postoji Eurospki sud za ljudska prava, o pitanju Mostovca Ivana Lovrinovića čemu Ustavni sud služi jer s njim "nikad kraja sudovanju" te o kritikama iz sfere politike i pravosudnog sustava.
"Želim vjerovati da je kod većine zagovornika takvih teško shvatljivih ideja riječ o neznanju i neupućenosti. Očito je riječ o stavovima koji su oblikovani na pričama 'rekla - kazala' o Europskom i Ustavnom sudu te njihovim odlukama, skupljena po saborskim kuloarima i stranačkim hodnicima. Doduše, ne znam jesu li 'opasniji' ti ili pak oni političari koji nešto znaju o ustavnom sudstvu", rekla je.
Volja za neograničenom političkom moći
"Skinu li se svi slojevi u koje je zamotana priča o ukidanju hrvatskog ustavnog sudstva, u njezinoj srži ostaje samo gola volja za neograničenom političkom moći. Ovdje je kritika rada Ustavnog suda samo sredstvo iza kojeg se krije uvijek isti politički cilj - eliminirati nositelje sudske kontrole nad politikom. Ne treba omalovažavati i podcjenjivati te procese. Upravo ih gledamo u Poljskoj, prije toga u Mađarskoj. Pogledajte samo reakcije EU", poručila je Omejec.
"Načelno, ako bi uopće amandman o ukidanju Ustavnog suda bio dopušten, takva bi odluka o promjeni Ustava morala biti donesena na referendumu jer bez Ustavnog suda Hrvatska više ne bi bila ista država koju smo stvorili 1990.", rekla je Jasna Omejec.
Čudna vijest u medijima
Na pitanje odlučuje li Ustavni sud uskoro o zakonu kojim se uređuje pobačaj, predsjednica Ustavnog suda je rekla kako je taj predmet na Sudu 25 godina , a hoće li se o njemu početi raspravljati, ovisi o sjednici Suda, a ne o njoj. To je, kazala je, rekla i novinaru na pitanje o statusu tog predmeta.
"Sudski odgovor na pitanje novinara o stanju tog predmeta doveo je do te čudne vijesti u medijima, na koju su odmah uslijedile reakcije. Sve bez osnova, kako to već često biva kod nas," rekla je.
Nedavno se u medijima pojavila informacija da je Ustavni sud spreman za raspravu o prijedlogu, koji je još 1991. godine podnio Hrvatski pokret za život, za ocjenu suglasnosti "Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodu odlučivanja o rađanju djece" s Ustavom. Tim povodom Ženska mreža obratila se pismom predsjednici i članovima Ustavnog suda u kojem upozorava da je taj zakon usklađen s međunarodnim dokumentima, posebno s Konvencijom UN-a o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena te preporukama koje je ove godine dao odbor UN-a za praćenje Konvencije.
Osmogodišnji mandat je prekratak
U povodu isteka mandata gotovo svim ustavnim sucima ove godine, Omejec je rekla kako je primarno postići zreli politički dogovor dvotrećinske parlamenatrne većine o novim sucima."Interventne mjere ili tumačenja postojećeg ustavnog teksta svakako mogu pomoći u međurazdoblju, ali oni nisu trajno rješenje", kazala je.
"Sadašnji je mandat od osam godina prekratak, najkraći u Europi. U načelu sam za jedan dugi mandat uz restriktivno postavljene iznimke mogućeg reizbora", rekla je predsjednica Ustavnog suda među ostalim u intervjuu za politički magazin "Obzor" u broju Večernjeg lista od 9. siječnja.