Teško bolesnom radniku Uljanika Ivanu Pavletiću na račun je sjelo 137,59 kuna. Kako Glas Istre neslužbeno doznaje, radi se o isplati prvog dijela plaće, što je neoporezivo primanje i nema bruto osnovicu, pa onima koji su na dugotrajnom bolovanju nije mogao biti isplaćen minimalac, već bi se po isplati drugog dijela plaće trebala platiti naknada za bolovanje u cijelom iznosu.
Naime, 36-godišnji Pavletić otišao je na bolovanje 27. srpnja kada mu je dijagnosticiran rak, a s obzirom da zakon ne predviđa isplatu minimalne plaće radnicima koji su duže od 42 dana na bolovanju, na račun mu je sjela mizerna cifra.
Na Pavletićevoj platnoj listi piše da je radio devet sati, otuda i tih 137,59 kuna. Ostaje upitno hoće li i kada uljanikovci dobiti drugi dio plaće. U slučaju da ne dobiju, da ovaj minimalac bude jedino što su primili, Palvetić će, prema svemu sudeći, ostati na tih 137,59 kuna.
Navodi i da bi, navodno, on mogao ostati bez naknade čak i ako radnici dobiju drugi dio plaće jer isplate koje idu preko Agencije za osiguranje radničkih potraživanja ne odlaze i na račun onih koji su na bolovanju duže od 42 dana.
'Ne mogu se ni razdužiti da bih dao otkaz'
"Plakao sam kao malo dijete. Liječnici su mi preporučili da se ne smijem nervirati, da moram paziti na sebe. Ali kako? Hoćeš-nećeš moraš misliti na to. Ne mogu reći da mi je svejedno, kada nije", kazao je Pavletić.
"Blokiran sam. Da mi danas liječnik kaže da mogu ići raditi, ja ne mogu. Ne mogu se u Uljaniku razdužiti da bih dao otkaz, jer skladišta ne rade, svi su u štrajku. S druge strane, otkad sam na bolovanju nisam bio u firmi, na brodu mi je ostao sav alat. A u Uljaniku vrijedi pravilo da ako si na bolovanju i ako ti u tom periodu netko pokrade alat, vrijednost tog alata moraš platiti iz svog džepa.
Po toj logici ispada da sam trebao unaprijed znati da ću ići na bolovanje pa sam trebao razdužiti sav alat i onda otići. I sad mi teoretski mogu reći, ukoliko je nešto nestalo, da moram platiti alat, recimo, pet tisuća kuna. Otkuda?", kazao je Pavletić za Glas Istre.