Temperature su u većem dijelu kontitnentalne Hrvatske jutros bile iznimno niske za ovo doba godine, između jedan i šest stupnjeva iznad nule, a primjerice u Bednji u Zagorju te na Zavižanu izmjeren je i minus.
Tako je u 7 sati ujutro u Bednji izmjereno minus 0,6 stupnjeva, u Gospiću 0,6, dok je Slunj mjerio 0,9 stupnjeva Celzijevih. Na Zavižanu je izmjereno minus 1.9 stupnjeva. U Maksimiru u Zagrebu jutros su bila tek 3,6 stupnja Celzijeva, u Vukovaru 6,3 dok je u Varaždinu izmjerena tek temperatura od dva stupnja Celzijeva.
U Karlovcu i Koprivnici su izmjerena tri stupnja, a u Križevcima tek jedan stupanj iznad nule. Jutarnje temperature zraka u većini zemlje kretale su se u između jedan i šest stupnjeva Celzijevih.
Na obali je još uvijek relativno toplo. Rijeka je jutros u sedam sati mjerila 10 stupnjeva Celzijevih, Split 13, Zadar 12, Pula 13, dok na otoku Rabu jutarnja temperatura iznosila 15 stupnjeva.
No, na Jadranu velike probleme i dalje stvara olujna bura zbog čega je ograničen promet na cestama, a na voze i brojne brodske linije. U Splitu su u ponedjeljak izmjereni orkanski udari od 155 kilometara na sat što je vjerojatno najjača izmjerena bura u rujnu u zadnjih sto godina.
HAK: jaki vjetar ometa promet
Zbog olujnog vjetra zabrana je prometa za sva vozila na mostu Dr. Franja Tuđmana u Dubrovniku, a samo za osobna vozila otvorene su dionica autoceste A6 Rijeka - Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice, Jadranske magistrale između Karlobaga i Svete Marije Magdalene (DC8) i dionica državne ceste DC54 Maslenica - Zaton Obrovački, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK).
Od 05:50 autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje otvorena je za sav promet, a na dijelu između čvorova Maslenica i Sveti Rok vozi se uz ograničenje brzine 40 km/h.
Na autocesti A7 između čvorova Draga i Šmrika i na Jadranskoj magistrali (DC8) između Senja i Karlobaga zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina).
U prekidu su trajektne linije Ubli-Vela Luka-Split, Sumartin-Makarska, Dubrovnik-Lopud-Suđurađ te katamaranske linije Split-Hvar-Korčula, Dubrovnik-Korčula-Hvar-Bol-Split, Ubli-Vela Luka-Hvar-Split, Vis-Hvar-Split, Jelsa-Bol-Split, Milna-Rogač-Split, Mali Lošinj-Cres-Rijeka, Novalja-Rab-Rijeka.
Kad će grijanje u Zagrebu?
HEP Toplinarstvo spremno je za sezonu grijanja u Zagrebu od 15. rujna, no datum uključenja ovisi o temperaturama i procjeni davatelja usluge. Da bi se cjelokupni sustav upogonio potrebna su tri do četiri dana. Toplinarstvu smo poslali upit kada će Zagrepčanima biti topli radijatori, a objavit ćemo odgovor čim ga dobijemo.