TAJNI POPISI OPTUŽENIH ZA RATNE ZLOČINE HRVATSKE I SRBIJE USKORO NA SVJETLU DANA? /

Evo koliko ih optužuje Hrvatska, a koliko Srbija

Image
Foto: Pixsell

Vjeruje se kako je na srpskom tajnom popisu stotinjak osoba koje Srbija optužuje da su počinili ratne zločine, a hrvatska strana na svojim popisima ima između 1700 i 1800 osoba

11.2.2019.
14:57
Pixsell
VOYO logo

Uskoro bi tajni popisi optuženih za ratne zločine s hrvatske i srpske strane mogli biti u potpunosti predočeni jedni drugima kako bi se napokon znalo koga sve za zločine '90-ih potražuje Hrvatska, a koga Srbija. Naime, iako su dvije države dosad razmjenjivale podatke, to nikada nije bilo do kraja i uvijek su se pojavljivala nova imena za koja ili Zagreb ili Beograd nisu znali da su na popisu optuženih, piše Jutarnji list.

Image
RATNI ZLOČINI: /

U Srbiji podignuta optužnica protiv Branimira Glavaša

Image
RATNI ZLOČINI: /

U Srbiji podignuta optužnica protiv Branimira Glavaša

Problem je i u zakonu

Očekuje se kako bi u Zagrebu službeni posjet uskoro mogla doći srpska ministrica Nele Kuburović, te da bi tema tajnih popisa mogla se naći na dnevnom redu u razgovoru s hrvatskim ministrom Draženom Bošnjakovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi bio korak naprijed kada je riječ o rješavanju mnogo većeg problema, a to je srpski zakon o univerzalnoj jurisdikciji, koji je prepreka ne samo normalizaciji odnosa između Hrvatske i Srbije, nego i jedan od uvjeta koje je hrvatska strana postavila za završetak pregovora o delikatnim poglavljima 23. i 24. između Srbije i EU.

Tajni popisi

Vjeruje se kako je na srpskom tajnom popisu stotinjak osoba koje Srbija optužuje da su počinili ratne zločine, a hrvatska strana na svojim popisima ima između 1700 i 1800 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A ukoliko na razgovoru dvoje ministra dođe do pomaka, moguće je da bi već na razgovorima u Zagrebu bio postignut dogovor da se popisi predstave drugoj strani, a nastavljaju se i razgovori o Sporazumu o procesuiranju, prema kojem bi se dvije države dogovarale o procesu suđenja za ratne zločine, prije svega onima koji su na tim popisima.

Hrvatsko-srpski odnosi

Srpska ministrica pravde najavila je da Hrvatska i Srbija trebaju postići novi bilateralni sporazum čija bi osnova procesuiranje svih onih koji su odgovorni za ratne zločine. Međutim, kako je riječ o odnosima Hrvatske i Srbije teško je predvidjeti hoće li doći do pomaka odnosa na ovom području jer bi to značilo odustajanje Srbije od zakona o univerzalnoj jurisdikciji, a srpska strana želi pomake nakon donošenja hrvatskog Zakona o zaštiti podataka.

Trojica srpskih ministara trebala su posjetiti Zagreb, međutim zbog zasjedanja Vlade RH u Dubrovniku posjet je otkazan, pa se traži novi termin. A sada se čeka potvrda termina za dolazak srpske ministrice, što bi bio uzvratni posjet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo