Predsjednik Srbije Boris Tadić je u Bačkom Monoštoru u Vojvodini u posjetu pratio predsjednika Hrvatske Ivu Josipovća, piše Večernji list.
Predsjednik Jospović, naime, posjetio je selo s hrvatskom manjinom.
arti-201004160035006''Manjine spajaju, a ne razdvajaju i moraju imati visok standard prava'', rekao je Josipović koji je s Tadićem, ali i mađarskim predsjednikom Lasszlom Solyomom dogovarao stvaranje institucije ''kulturna nacija'', a putem koje bi se manjinama jamčila sva prava, a one bile lojalne zemlji u kojoj žive.
Također, Tadić je u petak objavio članak pod naslovom ''Isprika za Srebrenicu'' u rubrici mišljenja, najtiražnijeg američkog dnevnog lista The Wall Street Journal.
''Pokolj tisuća bosanskih Muslimana u gradu Srebrenici u srpnju 1995. predstavlja jedno od najtragičnijih poglavlja jugoslavenskih građanskih ratova 1990-ih''', navodi Tadić u članku, u kojem ističe da je skupština Srbije 30. ožujka prihvatila deklaraciju o Srebrenici u kojoj ''nedvosmisleno osuđuje ratne zločine koji su tamo počinjeni''.
Deklaracija je, po njegovim riječima, proizvod apsolutne posvećenosti Srbije obnovi povjerenja i promicanju prijateljstva i razumijevanja između dva ponosna naroda u regiji.
Tadić ističe da u tom ''dokumentu bez presedana - prvom takve vrste na zapadnom Balkanu'', skupština Srbije izražava ''najdublju sućut i iskrene isprike obiteljima bosanskih Muslimana žrtava'' pokolja u Srebrenici.
Također navodi da u deklaraciji Srbija reafirmira punu potporu suradnji s Haškim sudom, uključujući i uhićenje i prebacivanje u Den Haag ratnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića, optuženog za pokolj u Srebrenici.
Tadić u članku ističe kako se nada da će, deklaracija u kojoj se naglašava predanost Srbije poštivanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, ''pomoći da se olakša proces unutarnjih reformi u BiH''.
arti-201004160802006Srbijanski predsjednik u članku ne spominje da je njegova zemlja izvela agresiju na Hrvatsku, BiH i Kosovo 1990-ih, te da je praktično cijeli srpski politički i vojni vrh završio na Haškom sudu zbog ratnih zločina, već tvrdi kako je Srbija ''pokazala hrabrost da bude prva koja će se ispričati za gnjusne zločine koje su počinile sve strane u jugoslavenskim građanskim ratovima''.
On poziva i druge zemlje regije da učine isto.
''Preuzimajući vodeću ulogu u regionalnom pomirenju, Srbija je otvorila vrata drugima da prođu kroz njih, u nadi da mogu zajednički graditi naprednu budućnost kao članovi Europske unije'', zaključuje Boris Tadić u Wall Street Journalu.
Prethodni članak:
arti-201004140232006