NEVEN BUDAK /

Svjedok u aferi 'Dnevnice': 'Netko je krivotvorio moj potpis na 44 putna naloga'

Image
Foto: Dalibor Urukalović/Pixsell

Istraga je postala pravomoćnom tek u kolovozu 2017. kada je Izvanraspravno vijeće zagrebačkoga Županijskog suda prihvatilo Uskokovu žalbu

22.11.2019.
16:51
Dalibor Urukalović/Pixsell
VOYO logo

Svjedočenjem Nevena Budaka, nekadašnjeg savjetnika bivšega premijera Zorana Milanovića, koji je potvrdio da je netko krivotvorio njegov potpis na 44 putna naloga, nastavljeno je suđenje bivšem predstojniku premijerova ureda Tomislavu Sauchi i njegovoj tajnici SandriZeljko u tzv. aferi "Dnevnice".

"U doba dok sam bio posebni premijerov savjetnik za znanost i obrazovanje bio sam na samo jednom putovanju u Sydney u povodu otvaranja Katedre za hrvatski jezik. Pri povratku s puta tajnica Sandra Zeljko mi je rekla da ne trebam pisati izvještaj niti raditi obračun troškova, što mi se učiniločudnim jer sam kao dekan Filozofskog fakulteta znao kako se obračunavaju dnevnice za putovanje", kazao je Budak. Pritom je dodao da je detalje putovanja dogovarao s tajnicom te da je od nje dobio i akontaciju za putovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada mu je predočen putni nalog na njegovo ime koji se nalazi u sudskom spisu, Budak je izjavio kako se na njemu ne nalazi njegov potpis. Uz to, dodao je i da se na dijelu putnih naloga, od njih ukupno 44, nalaze potpisi koji uopće ne nalikuju na njegov, a ocijenio je i da se na pojedinim nalozima pokušalo imitirati njegov potpis.

Budak je također izjavio da je novac za akontaciju dobio u omotnici od Sandre Zeljko, a da pritom nije potpisao nikakvupotvrdu, ali i da je iz medija doznao da je bilo više putnih naloga na njegovo ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Županijskom sudu svjedočio je i Siniša Petrović, bivši posebni savjetnik nekadašnjega premijera Zorana Milanovića koji je rekao da je tijekom Uskokove istrage pregledom putnih naloga i potpisa ustanovio da je riječ o nalozima za putovanja iz 2015. i 2016. godine na koje on uopće nije išao te da se na njima ne nalazi njegov potpis.

Svjedočio je i Neven Pelicarić, bivši Milanovićev savjetnik za vanjsku politiku i sadašnji hrvatski veleposlanik pri Svetoj Stolici, koji je izjavio da nije sudjelovao u organiziranim putovanjima na koje nije išao i Milanović te da ne zna je li ikakvu ulogu u tim organizacijama imala Zeljko. Odnose Sauche i Zeljko ocijenio je kao službene i profesionalne, a nikako ne prisne.

Saucha i Zeljko su se na početku suđenja u tzv. aferi "Dnevnice" izjasnili kako nisukrivi za lažiranje putnih naloga čime su, prema Uskokovoj optužbi, napravili štetu od 960.000 kuna. Uskok Sauchu tereti da je kao predstojnik Ureda bivšeg premijera Zorana Milanovića lažirao putne naloge zajedno sa svojom tadašnjom tajnicom Zeljko koja je to navodno nastavila činiti i nakon Sauchina odlaska iz kabineta.

Istraga je prvo pokrenuta samo protiv Sauche, tadašnjeg SDP-ova saborskog zastupnika, a naknadno je proširena i na Zeljko, koja je na početku opisivana kao krunska svjedokinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, istraga je postala pravomoćnom tek u kolovozu 2017. kada je Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda prihvatilo Uskokovu žalbu na prijašnju odluku suca istrage koji je zaključio da proširenje istrage nije u skladu sa zakonom.

Prvo ukidanje Uskokova rješenja o proširenju istrage uslijedilo je nakon što je Saucha kao saborski zastupnik prilikom glasovanja presudio da ne prođe zahtjev za opoziv ministra financija Zdravka Marića, koji je prethodno potpisao, čime je spasio Vladu AndrejaPlenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saucha je kasnije odbacio sumnje da ga je netko "kupio", tvrdeći da je odluku o opozivu Marića promijenio kako bi se izbjegli novi izbori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo