Je li Milanović – za kojeg je, prema tvrdnji Demokratskog saveza Srba, na proteklim izborima glasalo oko 60.000 Srba, vjerujući da daju glas ljevičaru, a koji je prije nekoliko dana Srbiju nazvao "šakom jada", a potom i rekao da s Nikolićem i Vučićem "nema uzajamnog poštovanja, niti dobrih odnosa" – ili Plenković, vođa hadezeovaca, koji je poručivao da "Srbija mora doživjeti katarzu"?
Aleksandar Popov, direktor novosadskog Centra za regionalizam i dopredsjednik Igmanske inicijative, smatra da je za srpsko-hrvatske odnose ipak možda bolje da pobijedi HDZ, i to ako bi se ta stranka s Plenkovićem vratila na poziciju desnog centra, onako kako je to svojedobno napravio Ivo Sanader, piše Politika.
'HDZ s Karamarkom je bio još gori'
"Očito je, nakon najnovijih Milanovićevih izjava, kojima je sebi dao 'jedan ogromni autogol', a i onih prošlogodišnjih 'šaraj malo', on nije prijemčiv za suradnju, a raniji HDZ (s Tomislavom Karamarkom) je pokazao da je još gori, pa ostaje jedina nada da će Plenković biti drukčiji", kaže Popov.
Političari se, kako objašnjava, mijenjaju u skladu sa situacijom i nečim što je "iza zavjese", pritisaka sa strane, iz Berlina ili Bruxellesa, recimo.
"U tom smislu moguće je da se u Hrvatskoj stvari vrate u normalu", naglašava i dodaje da je u EU situacija sada najradikalnija u Hrvatskoj i u Mađarskoj i da to prelazi granice koje se mogu tolerirati. "Mislim da su već stigla neka upozorenja, ako nisu, stići će, sigurno. Vjerujem da će Plenković voditi računa o tome", kaže on.
'Umjereni HDZ-ovac Sanader'
Popov podsjeća i da su srpsko-hrvatski odnosi ranije bili koliko-toliko u normali, posebno u vrijeme predsjednika Ive Josipovića i umjerenog hadezeovca Sanadera, ali da su upali u "ćorsokak" 2012., kada je SNS došao na vlast u Srbiji.
Tada je, kako objašnjava, za Milanovića i SDP, koji je predvodio Kukuriku koaliciju, sadašnja srpska politička garnitura bila neprihvatljiva, pa je došlo do zahlađenja odnosa, doduše "ne u ovoj mjeri kao što je sada".
Međutim, prije početka predizborne kampanje u Hrvatskoj, kad je Karamarko počeo radikalizirati političku scenu i taj HDZ otišao krajnje udesno, bilo je očekivano, kao što se ranije ddogađalo, da će se dvije domoljubne stranke, HDZ u Hrvatskoj i SNS u Srbiji, bolje razumjeti nego suprotne opcije.
To se, uostalom, moglo zaključiti i po tome što je premijer Vučić uputio čestitku Karamarku odmah nakon izbora. Ali, taj HDZ je potom otišao predaleko, pa je sastav hrvatske vlade čak "produbio" politiku, rehabilitirajući i ustaštvo i NDH, zahlađujući odnose prema Srbiji.
Vidjelo se, zapravo, da s takvim HDZ-om nije moguće normalizirati odnose.
'Svi su Hrvati protiv Srba'
Analitičar Dragomir Anđelković, pak, kaže da za Srbiju suštinski nije važno tko će pobijediti.
"Svaka politička stranka je samo odraz javnog mnijenja. A hrvatsko javno mnijenje je većinski antisrpsko. Otud, tko god da je na vlasti, on će samo taktizirati, ali i ti ljudi su odraz društvene klime koja postoji u Hrvatskoj, koja je nabijena mržnjom prema Srbima. Političari se tome dodatno prilagođavaju, marketinški, kako bi izvukli što više bodova", smatra Anđelković.
A povodom ocjene da se HDZ promijenio i da Plenković nije Karamarko, kaže: "Isto su govorili i za Milanovića kad je ranije dolazio na vlast, da donosi novi odnos Hrvatske prema regiji i da su socijaldemokrati evoluirale u odnosu prema Srbima, a sad vidimo da nije tako".
Stava da bi eventualno Milanovićeva isprika Srbima "samo njemu olakšala poziciju, a ne bi poboljšala odnos prema Srbiji", Anđelković je mišljenja da bi se Srbi u Hrvatskoj "trebali okrenuti srpskim strankama, uz sve mane koje te stranke imaju, jer glasajući za hrvatsku ljevicu ili desnicu glasuju samo za drukčije stilizirani antisrpski pogled na svijet", piše Politika.