Kako piše Glas Slavonije, sve je počelo kada je 40-godišnjak potvrdio prijateljstvo zgodnoj, novoj prijateljici na Facebooku, iako ju nije osobno poznavao.
"Zahtjev za prijateljstvom u početku sam ignorirao, no ona je bila uporna, pa sam prihvatio. Razmjenjivali smo u početku poruke poput one “znamo li se odnekud?”, na što je odgovarala da se ne poznajemo, razmijenili smo mnogo poruka i sve su bile na hrvatskom jeziku. Malo-pomalo, ostvaren je kontakt, a dalje znate" priča mnogo nelagode žrtva najnovije internetske prijevare. Počeli su razmijenjivati video poruke, no nije znao da druga strana sve snima.
Gole fotografije
"Stizale su mi poruke da će, ako se ne javim u roku od 30 sekundi, moje eksplicitne fotografije objaviti. Ona je moje fotografije lijepila prijateljima uz komentare. Odmah sam je blokirao, a obratio sam se za pomoć Centru za edukaciju i prevenciju nasilja u Đakovu, odnosno Daliboru Vlahi koji je ubrzo uklonio sve sporne sadržaje", kaže 40-godišnjak.
Dodaje i kako je žena s druge strane ekrana bila stvarna osoba, da je razumjela hrvatski jezik, iako se sumnja da je centar prijevare izvan naših granica. Dalibor Vlaho iz Centra za Edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN) ubrzo je ušao u trag drugoj strani, te otkrio gotovo nevjerojatne pojedinosti.
"Shvatio sam da je riječ o ucjeni te da je situacija izvan svake kontrole. Njegove fotografije su odjednom, u samo tri do četiri minute, počele obasipati njegove prijatelje na Facebooku koji su ga počeli nazivati. Krenuo sam u istraživanje i nakon 30-ak minuta prikupljanja informacija, a nije do njih bilo teško doći, krenuo sam na uklanjanje sadržaja, eksplicitne fotografije i brisanje profila koji su to radili", pojašnjava Vlaho.
"Kada sam uklonio štetu i kada se situacija smirila, krenuo sam dalje istraživati i saznao nešto nevjerojatno - utvrdio sam kako imaju stotinjak povezanih računa kojima se koriste za nagovaranje žrtava na videopozive, potom ih snimaju i onda ucjenjuju, a zatim sav sadržaj i objave na Facebooku" ističe stručnjak za računalnu sigurnost.
Neke otjerali u samoubojstvo
U samo nakon nekoliko sati istraživanja u Centru za edukaciju i prevenciju nasilja otkrili su, kaže Vlaho, da je riječ o grupi koja se predstavlja kao aktivisti u borbi protiv pedofilije (?!).
"Ova je grupa izvan svih okvira borbe protiv nasilja i pedofilije. Zbog postupaka ove grupe već je počinjeno nekoliko samoubojstava u EU, jer su na Facebook stavljali fotke, puno ime i prezime žrtava, nazivali ih pedofilima, iako oni to nisu bili. Metode kojima se koriste ovakvi aktivisti ni u kojem slučaju ne pomažu u borbi protiv pedofilije niti mogu pomoći u otkrivanju identiteta onih koji čine takva neljudska i teška djela protiv naše djece" ističe Dalibor Vlaho, te upozorava: “Nažalost, uspjeh ovakvih aktivista najviše ovisi o samim žrtvama koje se, iz nekih samo sebi poznatih razloga, odvaže na videopozive i virtualni seks. Neznanje nije opravdanje i nismo u osnovnoj ili srednjoj školi gdje možemo ispraviti negativnu ocjenu. U ovakvom okruženju posljedice ostaju trajne, ili pak završe na najgori mogući način”, zaključuje Vlaho iz CEPN-a.