Uz pomoć sindikata, Riječani iz nekoliko sektora nastoje natjerati grad na povećanje plaća, a nakon radnika KD-a ViK, odgojiteljica u vrtićima te radnika KD-a Autotrolej, bitci su se pridružili i vatrogasci iz JVP Rijeka.
Kako javlja Novi list, u utorak je održan sastanak Sindikata i Grada Rijeke na kojemu su sindikalisti tražili povećanje osnovice plaće koja se množi s koeficijentom složenosti radnog mjesta, s 1.850 kuna na 2.500 kuna, uz isplatu dodatka za topli obrok u, inače neoporezivom, iznosu od 400 kuna mjesečno.
Predsjednik Sindikata Goran Hibler kaže da vatrogasac u JVP-u Rijeka s pet godina staža, ukoliko nema porezne olakšice za djecu, zarađuje mjesečno između 5.500 i 5.800 kuna.
"U to su uračunati dodaci za otežane uvjete rada. S takvom plaćom smo među najslabije plaćenim vatrogascima u Hrvatskoj. Naše zahtjeve smatramo posve opravdanima, jer kad bi se osnovica koja se množi s koeficijentom povećala za iznos koji tražimo, neto plaća vatrogasaca bila bi viša za 650 do 700 kuna. Uz to, tražimo i isplatu naknade za topli obrok u iznosu od 400 kuna mjesečno, što je približno maksimalnom neoporezivom iznosu od 5.000 kuna godišnje", dodao je.
Da su riječki vatrogasci potplaćeni smatra i zapovjednik Vatrogasne zajednice PGŽ-a Mladen Šćulac koji kaže i kako su plaće vatrogasaca u Hrvatskoj u prosjeku niske. Ipak, smatra da će Sindikat i grad postići dogovor.
U protivnom, navodi Novi list, moglo bi doći do štrajka. Inače, riječki vatrogasci s gradom već neko vrijeme vode pravne bitke. Lani su naime pokrenuli više sudskih sporova zbog neisplaćenih prekovremenih sati, a dok su dio sporova dobili, neki još traju.
Problem proizlazi, govore, iz činjenice da dvije godine nakon donošenja Zakona o vatrogastvu, Hrvatska vatrogasna zajednica nije donijela podzakonske akte kojima bi se na razini države regulirale osnovice i koeficijenti, odnosno minimalne plaće vatrogasaca, a gradovi i općine koji su formalni osnivači sa svojim bi postrojbama mogli ugovoriti veća prava od minimalno propisanih, ali ne manja od njih.
Traže barem izjednačavanje sa zakonski propisanim minimumom, zaključili su.