Mobitel u prometu skriveni je ubojica, ali opasne se navike, kažu nam vozači, nije lako riješiti. Pitali smo vozače, koliko ga iskreno koriste tijekom vožnje.
Ana Mrvelj iz Zagreba kaže: "Često, ali ne koristim tako da ga držim u ruci jer nije potrebno. Imam sve na volanu pa me ne ometa, hajdemo tako reći".
Kristijan Komljenović, također iz Zagreba, kaže da je to opasno: ""raznorazni sudari se dogode... čekanja... dok istipkaš sve i semafori, ne."
Mladen Kašica, pak, dodaje: "Koristim u slučaju 'ne daj Bože nešto' ili na semaforu."
Damir Tušek priznaje: "Sila je, nitko ništa ne pita, svi traže da se javiš i to je tak. Platio sam par puta i sad imam bluetooth."
Ipak, prema najnovijem istraživanju navika i ponašanja sudionika u prometu, smanjio se broj vozača na mobitelu u proteklih 5 godina i to gotovo 20 posto. Također, 20 posto je i više vozača koji koriste primjerice Bluetooth. Novost je i da svaki 20. vozač snima selfije, dok u prvom istraživanju to uopće nije zabilježeno.
Isto tako, pojavi novih trendova kumovala je pandemija.
Renata Ivanović, voditeljica kampanje "Dan bez mobitela u prometu", komentira: "Mi sada imamo svaki 20. sudionik u prometu, bez obzira koje vrste, koristi mobitel, obavlja mobitelom online sastanak dok se kreće po prometnicama bilo kao pješak, biciklista ili vozač. "
Postoje i mjesta gdje se više telefonira u prometu nego inače. Istaknuo se jedan grad.
Krešimir Vidović iz Ericsson Nikole Tesle kaže: "Na području grada Jastrebarskog konkretno svaki treći vozač u pokretu je koristio mobilni telefon aktivno."
Uz brzinu, alkohol i nekorištenje pojasa, mobitel u vožnji najveći je neprijatelj na cesti. Kazne su sada i 1000 kuna.
Josip Mataija, voditelj Službe za sigurnost prometa u MUP-u, kaže: "Godišnje otprilike imamo preko 42.000 prekršaja onih vozača koji su koristili mobitel na nepropisan način."
I zato - oprez, jer jedna sekunda nepažnje može dovesti do tragedije i obilježiti nečiji, ali i vaš život.