Lete zrakom, snimaju. Dronovi su osvojili svijet. No utrke dronova tek dolaze u Hrvatsku. Atraktivne adrenalinske akrobacije dronova u spretnim rukama pilota jučer su oduševile Osječane na međunarodnoj utrci.
No, ove letejelice danas imaju široku primjenu, a njima ne može upravljati svatko jer je potrebno poštivati zakone.
Najbolji svjetski pilot trkaćih dronova, 19-godišnji amerikanac Alex Vanover, stigao je u Osijek na Dron expo, adrenalinsku utrku dronova, sport koji polako osvaja cijeli svijet, pa Alex putuje, utrkuje se i živi od toga.
"Izašle su naočale s pogledom iz prvog lica i rekao sam si: 'Moram to probati'. Uštedio sam puno novca, izgradio svoj prvi četveropropelerac s naočalama i odmah sam ga uništio. 300 dolara su me koštali dijelovi", kazao je dron pilot Alex Vanover, za RTL Danas.
Primjena doronova danas je široka
Ali se zaljubio u sport u kojemu se sa 120 kilometara na sat dronovima prelazi prepreke i utrkuje.
"Koliko se često sudaraju? Sudaraju se jako često. To je tako", izjavio je Ivan Vidaković, organizator Odijek drox expo-a.
Iako su utrke dronova za mnoge stil života, dronovi nisu samo za utrke. A kako bi letjeli, ovisno o kategoriji i veličini drona, po zakonu o zračnom prostoru trebate položiti pisani ispit, dron prijaviti u Hrvatsku agenciju za civilno zrakoplivstvo a kontroli za zračne plovidbe prijaviti let.
"Postoji jedna zgodna aplikacija koja se nalazi na mobitelu, možete je skinuti sa 'storea' za bilo koji uređaj i putem te aplikacije se rezervira zračni prostor", pojasnio je Goran Bajić, voditelj škola za bespilotne sustave.
Primjena doronova danas je široka. Od vojske, geodezije, poljoprivrede, televizije pa čak i rudarstva.