U rujnu ove godine, na zagrebačkom aerodromu, uhićena je studentica iz Turske pod ozbiljnim sumnjama da je članica terorističke organizacije. U Londonu je imala politički azil, ali se istodobno nalazila na Interpolovoj tjeralici. U Hrvatsku je došla iz zdravstvenih razloga.
Aerodromska policija uhitila ju je dok je dolazila iz Londona, tijekom predaje putovnice. Na kontroli dokumenata policija je utvrdila kako je za 30-godišnjom djevojkom na snazi turska Interpolova crvena tjeralica zbog terorizma.
Ta 30-godišnja studentica medicine, Ayca Kilinc, u Remetincu je provela tri mjeseca. Sud u Velikoj Gorici odredio joj je pritvor, a kazala je kako nema veze s terorizmom te da je u Hrvatsku došla isključivo na operaciju nosa jer je u Engleskoj to preskupo.
Kilinc je konačno puštena iz Remetinca nakon što je Vrhovni sud Republike Hrvatske potvrdio odluku Županijskoga suda u Velikoj Gorici prema kojoj se odbija turska zamolba za njeno izručenje. Tamo je trebala odslužiti ostatak od 6 i pol godina zatvorske kazne na koju je bila osuđena 2013. godine. Ona od 2014. godine živi u Velikoj Britaniji gdje joj je odobren politički azil.
Županijski sud u Velikoj Gorici odbio je njeno izručenje jer su zaključili kako se radi o političkom progonu. Iako su optužbe od turskih vlasti definirane kao terorizam, događaji na koje su se optužbe odnosile bili su vezane uz posjećivanje manifestacija i prosvjeda protiv tamošnje vlasti.
O čemu je bila riječ?
Radilo se o studentskom pokretu koji se zalagao za prava žena i radnika. Njen odvjetnik Tihomir Mišić, dostavio je dopis ministrice za imigraciju Velike Britanije iz kojega je bilo vidljivo kako je Ayci odobren azil u toj zemlji te da ima status izbjeglice.
Sudu je bila dostavljena i medicinska dokumentacija prema kojoj se moglo vidjeti kako je Kilinc u turskim zatvorima bila žrtva mučenja.
"Mučili su nas, stavljali su mi pištolj na sljepoočnicu, usred noći nas polijevali ledenom vodom. U mojoj grupi uhitili su ukupno nas šestero. Svi smo bili studenti s istoga sveučilišta", ispričala je Ayca novinarima Jutarnjeg lista nakon što je puštena iz zatvora.
“Pokušali su me slomiti kako bi im rekla o svojim kolegama. Pitali su me stvari poput je li te taj i taj zvao da odeš na prosvjedni skup i takve stvari. Mislili su zato što sam djevojka da će me najlakše slomiti”, prisjetila se Kilinc.
Osim nje, uhićeni su bili i njeni kolege. Jedan njen kolega koji je bio uhićen u drugoj grupi najvjerojatnije ubijen u zatvoru. Jedan dan samo su obavijestili njegovu obitelj da dođu preuzeti tijelo njihova mrtvoga sina.
"Obitelj ga je tjedan dana ranije posjetila u zatvoru i bio je potpuno zdrav. Odjednom su samo rekli da je umro, i to nakon dva dana obdukcije nisu ništa utvrdili”, kazala je Kilinc koja je nakon dvije godine provedene u turskom zatvoru nepravomoćno bila osuđena na 8 godina i 9 mjeseci zatvora. Isto tako, ona je nakon nepravomoćne presude jedina iz njihove grupe puštena iz pritvora.
Drugostupanjski sud smanjio joj je kaznu na 6 i pol godina zatvora, no dok je čekala poziv na izvršenje, odlučila je 2014. godine pobjeći u Veliku Britaniju i zatražiti politički azil. Za njom je ponovno raspisana tjeralica u Turskoj zbog izdržavanja kazne zatvora, a na temelju tog dokumenta hrvatska policija ju je uhitila.
"Koliko čujem, sada je situacija u Turskoj puno gora od one kada sam ja bila uhićena. Pogotovo nakon puča. Ako ne razmišljaš kao Erdogan, onda si proglašen teroristom", rekla je Kilinc za Jutarnji list.
Dodala je da su se pravosudne policajke prema njoj korektno
odnosile. No, zatvor u Remetincu je, kako kaže, po nekim
standardima gori od turskih zatvora po pitanju infrastrukture.
Zahodi se nalaze unutar samih ćelija, a osim toga
je prenatrpan.