To su svi ostaci koji na kraju dana ostanu neiskorišteni u kućicama. U kontejneru će po ugostitelju tako završiti 2,5 kilograma kobasica, peciva, fritula i drugih namirnica koje se ne prodaju, prenosi Večernji list.
PROČITAJTE VIŠE:
Taj je podatak iznijelo osam studenata američkog fakulteta RIT Croatia, a razgovarali su s popriličnim brojem vlasnika uličnih restorana. Neki su se sami pobrinuli da ne bacaju hranu i ponosno ističu da su "zero waste" kućica, no za većinu to nije slučaj.
Uistinu je to žalosna činjenica s obzirom na to da 20 posto Hrvata živi u siromaštvu čime Zagreb prati praksu ostatka zemlje, gdje se godišnje baci 400 tisuća tona ili više od tisuću tona hrane na dan. Tim više što zakon ugostitelje ne ograničava da doniraju hranu. Unatoč tome što je prije dvije godine ukinuti PDV na donacije hrane, pomaka nema.
Kako bi prikupili što više sličnih prijedloga ne bi li se ubuduće izbjeglo nepotrebno bacanje, studenti RIT-a otvorili su i e-mail adresu time4achange.contact@gmail.com za sve istomišljenike koji u glavi imaju potencijalno rješenje problema.