Struja je od početka travnja poskupjela 20 do 30 posto manjem broju poslovnih korisnika, tvrtki i obrtnika koji nemaju ugovor o opskrbi električnom energijom s nekima od tvrtki registriranih za taj posao, a nagađa se da bi slično moglo biti i s građanima koji se nalaze u režimu takozvane univerzalne javne usluge, piše Večernji list.
Uplatnice s višim cijenama struje dobilo je osam posto poslovnih korisnika, ali i oni mogu izbjeći poskupljenje ako sklope ugovor o opskrbi električnom energijom s nekom od tvrtki isporučitelja.
"HERA nema saznanja o promjeni cijena električne energije krajnjim kupcima iz kategorije kućanstvo", odgovorili su Večernjem listu iz HERE, državnog energetskog regulatora, na pitanje hoće li poskupjeti struja za građane.
Podsjećaju da je Hrvatska liberalizirala tržište električne energije prije šest godina, ali je državni HEP zadržao lidersku poziciju. HEP Elektra opskrbljuje oko 88 posto kućanstva, dok je ostalih 12 posto prešlo nekom od devet opskrbljivača. Najjači HEP-OV konkurent je njemački RWE s desetak posto udjela.
"U Hrvatskoj nema regulacije cijene električne energije u okviru univerzalne opskrbe. HEP Elektra koja obavlja javnu uslugu opskrbe krajnjih kupaca iz kategorije kućanstvo samostalno određuje cijene opskrbe električnom energijom i javno ih objavljuje", kazali su za Večernji u HERI prema kojoj nije stigla najava poskupljenja za građanstvo slična nedavnom poskupljenju za tvrtke.
Na konkretan upit što će biti s cijenom struje za građane u nastavku godine, iz HEP-a su odgovorili neodređeno. "Odluka o visini tarifnih stavki za kućanstva, koja se opskrbljuju u okviru javne usluge, za razdoblje od 1. srpnja 2019., nije donesena, a ovisit će o kretanjima na energetskim tržištima", kažu u HEP-u, piše Večernji list.