Poruku Uprave MOL-a da su spremni prodati dionice INA-e, ako u Hrvatskoj nisu dobrodošli - u Vladi su čuli. I zasad na tome stoji. Jer o eventualnom otkupu premijer oprezno...
"Mi razgovaramo o nizu mogućnosti koje su pred nama koje su važne za budućnost INA-e", rekao je Andrej Plenković.
A za tu budućnost, pojašnjava Davor Štern - tri su moguće opcije.
"Jedna je solucija da Hrvatska proda ostatak dionica MOL-u, druga je solucija da se dionice INA-e i MOL-a objedine u jednu dionicu, pa da Hrvatska postane dioničar u MOL-u, umjesto da je samo dioničar u INA-i, i treća je mogućnost MOL-ova prodaja dionica nekom trećem", prognozira Štern.
Mađari drže 49 posto od ukupno 10 milijuna dionica INA-e koje na burzi vrijede oko 3200 kuna. Za konzultanta Ivicu Jakića nema dvojbe - novac se treba naći.
"Treba razmotriti mogućnost mirovinskih fondova kao stabilnih institucija koje imaju dovoljno sredstava, a ne zaboravimo da je tu HEP, kao tvrtka koja je u okruženju, od svih energetskih tvrtki na JI Balkanu stoji defintivno najbolje, imaju dovoljno sredstava dobiti koja je svake godine značajna", kaže međunarodni konzultant za energetiku.
Dok su u HEP-u o tome bez komentara...
"Ovakve strateške odluke isključivo su u nadležnosti našeg vlasnika, Vlade RH", kažu iz HEP-a.
Stručnjaci su suglasni da bi to mogla biti dobra ideja - koja već funkcionira u zapadnoeurpskim zemljama.
"HEP bi bio po meni dobro rješenje, imaju dovoljno visoku akumulaciju i stvaranje jedne sveobuhvatne energetske komapnije u jednoj državi kao što je Hrvatska po uzoru na Austriju, Italiju, Njemačku - mislim da bi bilo dobro rješenje", smatra Štern.
Postoji i drugo rješenje.
"Ako bi Hrvatska mogla dobiti upravljačka prava nazad u INA-i - to je sasvim zadovoljavajuća kombinacija, da partner bude i MOL unutra, kao što može biti i netko drugi, ako MOL želi nekom drugom prodati", kaže Jakić.
U Vladi iščekuju kraj arbitražnih postupaka u Ženevi i Washingtonu. A šefica najvećeg sindikata i predstavnica radnika u Nadzornom odboru INA-e upozorava:
"Zbog ovakvog odnosa suvlasnika je problem u kompaniji i ona se ne može razvijati i dalje raditi, kao i u braku, kad je loš brak, djeca se svađaju, djeca trpe. Ali ono što je nama ključno kao radnicima je razvoj koji ne ide u dobrom smjeru", upozorava JasnaPipunić.
Rješenje bi stoga trebalo pronaći što prije.