Strategija zvaničnog Beograda za nekoliko narednih nedelja u kojima bi trebalo da se obezbedi primena briselskog sporazuma i povećaju šanse za dobijanje datuma za pregovore sa EU, već je osmišljena i dobila je široku podršku svih parlamentarnih stranaka, osim DSS-a.
Prema informacijama Novosti, delovaće se u tri pravca:
1. da se postigne dogovor sa Srbima sa Kosova, kako bi se uklonile sve prepreke za primenu dogovora na terenu, 2. da se u nastavku pregovora oko plana implementacije izdejstvuju što povoljniji uslovi za Srbiju, 3. da se što pre otvore i postignu bar načelni dogovori oko preostalih nerešenih pitanja - energetike, telekomunikacija, imovine, povratka raseljenih...
Novi sastanak premijera Ivice Dačića i prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića sa političkim liderima kosovskih Srba zakazan je za utorak, 7. maj. Pozicije Beograda i severa Kosova i dalje su udaljene oko ključnih stvari - referendumskog pitanja i rokova za njegovo održavanje.
Vučić je poručio da će Srbija implementirati ono što je u 15 tačaka sporazuma iz Brisela napisano, kao i da će odbiti sve pokušaje da se u plan primene "uguraju" rešenja koja ne postoje na papiru i ne idu naruku Srbiji.
On je dodao da razume Srbe sa Kosova i njihove strahove, ali da bi voleo da i oni pokažu malo više razumevanja za državu.
Međutim, ako to izostane, nije isključena ni mogućnost raspuštanja lokalnih samouprava i uvođenje privremenih veća ili koordinatora u opštinama, posebno što je u čak 24, od 29 srpskih opština, vlastima istekao mandat.
Samo u pet opština rukovodioci su i dalje "u mandatu" - u Mitrovici, Leposaviću, Peći, Prištini i Novom Brdu.
Kako tvrde izvori Novosti, Vlada ovu mogućnost ostavlja samo kao poslednje sredstvo, ukoliko propadnu svi pokušaji dogovora sa kosovskim Srbima.
Lideri kosovskih Srba će se pre 7. maja i razgovora sa državnim vrhom još jednom okupiti tokom vikenda, kako bi definisali zajedničku poruku koju će preneti Dačiću i Vučiću.
Oni su, privremeno, odustali od zahteva za referendumom i traže da se najpre Ustavni sud izjasni o ustavnosti svih sporazuma koji su postignuti u Briselu.
Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun kaže za Novosti da održavanje referenduma ne bi ništa rešilo, jer je Srbija ušla u nepovratan proces primene dogovorenog i da sada sve snage treba usmeriti kako bi se u toj implementaciji obezbedila što bolja rešenja, pre svega za naše sunarodnike u pokrajini.
"Tačno je da bez kosovskih Srba ne može da se obezbedi održiva primena sporazuma, kao što i svima treba da bude jasno da nikome ne ide u korist da se gubi vreme na čekanje odluka USS-a ili rezultate referenduma".
Milan Ivanović, predsednik SNV severnog KiM, uzvraća da je sporazum iz Brisela protiv vitalnih interesa našeg naroda na Kosovu i da će otežati njegov opstanak.
"Ukoliko Ustavni sud proglasi sporazume neustavnim, nema smisla održavati referendum, koji, kako tvrde i sami predstavnici vlasti, košta skoro 10 miliona evra. Mi verujemo da još ima prostora za dogovor sa Beogradom".
Bivši državni sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović objašnjava da je Beograd u cajtnotu i da bi kosovski Srbi treba da shvate da vremena za gubljenje više nema.
"I Beograd ne bi trebalo da seče preko kolena i ulazi u neke radikalne metode disciplinovanja kosovskih Srba".
Odalović: O planu sledeće nedelje
Timovi za izradu plana primene briselskog sporazuma sastaće se ponovo sledeće nedelje u sedištu EU, kako bi razmotrili dalje korake, najavio je Veljko Odalović, član našeg tima.
Odalović kaže da je plan, koji je na prethodnom susretu izneo direktor za proširenje u Evropskoj komisiji Fernando Đentilini, samo predlog za razmišljanje i da će Beograd na njega izneti određene primedbe i sugestije, koje se još usaglašavaju u Vladi.