povreda prava na slobodu izražavanja /

Strasbourg presudio u korist bake koja je tražeći skrbništvo otkrila identitet unuke

Image
Foto: Pixabay

Riječ je o baki koja je tražila skrbništvo nad unukom čiji su roditelji, podnositeljičina kći i zet, poginuli u prometnoj nesreći kada im je dijete imalo tek pet mjeseci.

10.9.2020.
15:35
Pixabay
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu presudio je u četvrtak da je Hrvatska povrijedila pravo izražavanja svojoj državljanki koja je pred domaćim sudovima osuđena zbog povrede tajnosti postupka jer je otkrila identitet maloljetne unuke za koju je tražila skrbništvo.

Riječ je o baki koja je tražila skrbništvo nad unukom čiji su roditelji, podnositeljičina kći i zet, poginuli u prometnoj nesreći kada im je dijete imalo tek pet mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nakon što je u jednoj TV emisiji otkrila identitet svoje unuke osuđena je da je prekršila povjerljivost postupka dodjele skrbništva nad tim djetetom.

Ukazivala na nedostatke funkcioniranja sustava dodjele skrbništva

"Predmet dodjele skrbništva je zbog svoje specifičnosti privukao veliku medijsku pozornost, a podnositeljica je u tom televizijskom intervjuu ukazivala na razne nedostatke neispravnog funkcioniranja sustava dodjele skrbništva", izvijestio je Ured hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaju da je u ovom slučaju riječ o sukobljenim pravima podnositeljice zahtjeva da obavijesti javnost o navodnim nedostacima vođenja tog predmeta i prava maloljetnog djeteta na zaštitu njegove privatnosti, uključujući zabranu otkrivanja identiteta i ostalih podataka.

Europski sud je naglasio da mala djeca imaju malu ili nikakvu kontrolu nad korištenjem njihovih podataka, pa stoga domaće vlasti moraju pažljivo balansirati između zaštite najboljih interesa djeteta i njihova prava na privatnost te s druge strane slobode davanja primjedbi na pitanja od javnog interesa.

Sud u Strasbourgu je utvrdio da Općinski kazneni sud u Zagrebu nije razmotrio u kojoj je mjeri podnositeljica zahtjeva sudjelujući u toj TV raspravi mogla pridonijeti pitanjima od javnog interesa, kao što unatoč zahtjevu podnositeljice nije razmotrio činjenicu da su tada izneseni podaci već bili poznati javnosti, te da su domaće vlasti već ranije informirale medije o određenim aspektima obiteljskog spora.

Nije pružila nikakve informacije koje već ranije nisu bile poznate

Iz navedenog slijedi da podnositeljica u osnovi nije pružila nikakve informacije koje javnosti već ranije nisu bile poznate. Nadalje, domaći sud nije razjasnio ulogu novinara u otkrivanju povjerljivih podataka, kao što nije uzeo u obzir činjenicu da sudjelovanje podnositeljice zahtjeva u spornoj emisiji nije imalo za cilj zadovoljiti znatiželju publike u vezi sa detaljima privatnog života, već je djelovala u dobroj vjeri, štiteći interese djeteta, navodi Ured.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski sud je stoga utvrdio da domaći sudovi nisu uzeli u obzir sve relevantne okolnosti predmeta u okviru prakse suda, već su odluku donijeli na temelju formalističkog pristupa, što je dovelo do povrede podnositeljičinog prava na slobodu izražavanja.

Zbog povrede prava na slobodu izražavanja podnositeljici zahtjeva sud u Strasbourgu je dosudio 7.500 eura na ime neimovinske štete te 4.170 eura za troškove postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo