sve ispituju /

I u Hrvatskoj krenuo lov na novi soj koronavirusa, sumnja se na jednu županiju

Image
Foto: Shutterstock

Na zagrebačku Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" stigli su prvi uzorci za koje se sumnja

22.12.2020.
9:52
Shutterstock
VOYO logo

Za nekoliko dana, točnije, dan poslije Božića, na Štefanje stižu prve doze cjepiva - i to njih 9750. Upravo će te doze Pfizerovog cjepiva, koje je jučer odabrano od strane EMA-e, Europske agencije za lijekove, biti namijenjene prioritetnoj skupini, skupini 1.

Ipak, uz ovu veliku vijest stigla je i jedna loša, a to je bojazan da je došlo do pojave novih varijanti virusa nastalih mutacijama. Iako još uvijek nema puno znanstveno potvrđenih podataka, čini se da je novi soj bitno zarazniji, a Britanci tvrde i da je opasniji - ipak, molekularni biolozi kažu da to nije ništa čudno. Mutacije se događaju s vremenom kod virusa, to im je u prirodi. Koliko se i gdje promijenio genom virusa ne zna se, a o tome i ovisi učinkovitost cjepiva. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
9750 doza za prioritetne skupine /

Na Štefanje stiže cjepivo: Evo tko ga donosi, gdje će se čuvati i pod kakvim uvjetima

Image
9750 doza za prioritetne skupine /

Na Štefanje stiže cjepivo: Evo tko ga donosi, gdje će se čuvati i pod kakvim uvjetima

Na zagrebačku Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" stigli su prvi uzorci pozitivnih na covid-19 iz Varaždina kako bi se analizom utvrdilo radi li se o novom soju virusa, a analiza će se provoditi i na uzorcima iz Zagreba, otkriva Jutarnji list.

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", rekla je da su se vjerojatno te mutacije dogodile u nekoliko osoba čiji se imunitet ne može boriti s virusom. I onda se može i više mjeseci detektirati virus, s duljim boravkom u organizamu postoji mogućnost da virus razvija određene promjene i mutacije koje mu omogućavaju da se adaptira te se vjerojatno tako raširila ta varijanta virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kad vidimo kako je na području Varaždina snažno išla uzlazna linija, snažno iznad Hrvatske, nitko tko se razumije u viruse ne može se oteti dojmu da to ne može imati veze samo s nepoštovanjem mjera jer slične situacije, barem prema spoznajama koje su postojale, bile su i u drugim područjima u Hrvatskoj, pa se ta brojka nije tako dizala", kazala je Markotić.

"Mučilo nas je zbog čega jedan dio ljudi završi s težim oblicima bolesti, dio se može staviti na priču oko količine virusa, puno su teže kliničke slike koje viđamo u bolnici, teške upale pluća, veliki broj smrtnih slučajeva, ne samo kod nas nego i u Europi. Mišljenja smo da se sad moramo snažnije usmjeriti na neke karakteristike virusa",  - rekla je dr. Markotić.

Na upit na temelju čega se pretpostavlja da je u varaždinsku regiju ušao mutirani soj virusa i koje su to drukčije karakteristike varaždinskih bolesnika od onih u drugim županijama te otkad postoji sumnja u mutirani virus na tom području, odgovorila je da trebamo biti oprezni i da "nagli porast broja oboljelih u kratkom razdoblju ne mora nužno značiti da se radi o varijanti unesenoj iz UK-a". To treba utvrditi analiza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo