I dok Vlada traži riješenje za brodogradnju, a Bruxelles prigovara zbog trošenja novaca poreznih obveznika - radnici sve više vjeruju Stožeru za obranuUljanika.
Sastali su se i danas kako bi pronašli održiv model. Ne odustaju, jer sada više nego ikada imaju potporu radnika - koji sumnjaju u namjere sindikalista.
Iako je neradni dan, osnivači Stožera za obranu brodogradnje Uljanik ne miruju. Odrađuju posao kojeg su, kažu, odavno trebali odraditi sindikati i nadzorni odbor Uljanika.
“Vjerovali smo da ne rade svoj posao kako treba i da je došlo do ovakve situacije u Uljaniku zbog toga što radnici nisu bili informirani”, kaže Franko Belas iz Stožera.
Tvrde spremni su preuzeti ulogu glasnika svih svojih kolega.
“Glas radnika možeš biti ako hodaš u njihovim cipelama, znači ne u odborima, ne s 15.000 kn plaće u klimatiziranom uredu nego među tim ljudima, mi jesmo ti ljudi”, dodaje Samir Hadžić.
Stožer je radnike izveo na ulice. Osnovali su i Facebook grupu Uljanik za bolje sutra, digitalni poligon radničkog otpora.
"Broj porasta članova od osnutka do danas je enorman u toj grupi, od par sto ljudi danas brojimo tisuće”, dodaje Hadžić.
Grupa im dozvoljava da do sad neviđenom brzinom šire informacije. Poput ove posljednje koja je odjeknula u javnosti, da unatoč svemu do sad viđenom u novi nadzorni odbor opet nije predložen ni jedan kandidat iz redova radnika.
“To samo pokazuje da i dalje nastavljaju sa svojom politikom ignoriranja nas”, kaže Marko Alviž iz Stožera.
Idući korak - okupiti sve zainteresirane dioničare i predstavljati ih na skupštini Uljanika koja će se održati 16. listopada ove godine. I ovim putem pozivaju dioničare da im se jave i daju im punomoć za to.