Što se krije ispod milijuna kubičnih metara kamene prašine koja se mjesecima slijeva u rijeku Pazinčicu u samo srce vodozaštitnog područja?
"Ova bijela voda, nakon šest mjeseci, nakon ekološke katastrofe, i dalje teče u potok i ono što je najgore ne postoji neki plan sanacije", kaže Toni Erdfeld, građanska inicijativa Naš potok.
Pazinski eko aktivisti odgovore pokušavaju dobiti od nadležnih institucija - Grada Pazina, lokalnog komunalnog poduzeća, Zavoda za javno zdravstvo i ekoloških udruga.
"Poslali smo upit i Hrvatskim vodama ali nismo od njih dobili nikakav odgovor", kaže Goran Jedrejčić, građanska inicijativa Naš potok.
Hrvatske vode su sanaciju, prema uputama nadležnog Ministarstva, trebale izvršiti prije pojave očekivanih jesenskih kiša no radovima se još ne nazire kraj.
"Problem je što taj vodotok ide dalje u Istarsko podzemlje, zagađuje podzemne vode i samo možemo nagađati kakav to utjecaj ima na izvorišta pitke vode u južnim dijelovima Istre", kaže Toni Erdfeld, građanska inicijativa Naš potok.
Oko odgovornosti za urušavanje podzemnog tunela loptaju se pak Državna vodopravna inspekcija i Hrvatske vode. A iz tunela je počeo plivati i plastični otpad kojeg građani pokušavaju sami sanirati.
"To treba sustavno rješavati. Znači ne može se to prepustiti samo na dobru volju građana jer, mislim, govorimo o kontejnerima i kontejnerima tog otpada", kaže Goran Jedrejčić, građanska inicijativa Naš potok.
Bijeli mulj završava u poznatoj Pazinskoj jami gdje ugrožava opstanak zaštićenih vrsta riječnih račića te odande putuje u nepoznate labirinte podzemnih vodenih tokova.