ŠTO SE PROMIJENILO U UGOVORIMA S MAĐARIMA? / 'Nisu smjeli zaustaviti rad rafinerije, obvezali su se modernizirati je'

Image
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

"Očito je da su promijenjeni uvjeti tih prvih ugovora, a ova Vlada nije imala snage zaustaviti situaciju koja vodi prema zatvaranju rafinerijskih postrojenja"

20.12.2018.
15:43
Nikola Cutuk/PIXSELL
VOYO logo

Gašenje rafinerije u Sisku značit će daljnje iseljavanje i umiranje gospodarskog i svakog drugog života na tom području, izjavila je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović u četvrtak u Varaždinu gdje se nakon svečanosti povratka Hrvatske vojske u taj grad, sastala sa županom Radimirom Čačićem.

Na pitanje može li se uključiti u rješavanje najavljenog gašenja Rafinerije nafte u Sisku, koje se također može smatrati pitanjem nacionalne sigurnosti, Grabar Kitarović je rekla da će se angažirati u skladu s ustavnim mogućnostima jer ne može donijeti nikakvu odluku u tom smislu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ali svakako ću i prema hrvatskoj i prema mađarskoj strani raditi na tome da se zadrži rafinerija jer doista je iznimno bitno održati ta radna mjesta. Inače ćemo se suočiti s daljnjim iseljavanjem i daljnjim umiranjem gospodarskog i svakog drugog života na tom području", rekla je predsjednica.

Čačić: Problem je što gubimo stratešku proizvodnju

Pitanje Rafinerije Sisak komentirao je i župan Čačić rekavši da je ta rafinerija već godinama predviđena za zatvaranje od strane MOL-a i da su tu suprotstavljeni legitimni i hrvatski i mađarski interesi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prema prvobitno potpisanom ugovoru, Mađari ni na koji način nisu mogli zaustaviti rad rafinerije. Naprotiv, obvezali su se na modernizaciju i razvoj. Očito je da su promijenjeni uvjeti tih prvih ugovora, a ova Vlada nije imala snage zaustaviti situaciju koja vodi prema zatvaranju rafinerijskih postrojenja", ocijenio je Čačić te dodao da gašenje Rafinerije nije prvenstveno pitanje radnih mjesta, nego gubitka bitne proizvodnje.

"Radnici će vjerojatno u velikoj mjeri dobiti kvalitetne otpremnine, otići u umirovljenje ili, što vidim iz programa, dobiti alternativnu proizvodnju, dakle, neke prerade već prerađenih naftnih derivata i skladištenje. Neće se bitno smanjiti broj radnika, vjerojatno će se radnicima čak i povećati plaće, a možda se i poveća broj radnika. Ovdje se radi o tome da gubimo stratešku proizvodnju, to je naš problem“, izjavio je varaždinski župan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo