ŠTO SE DOGAĐA? Nakon potresa stalno 'niču' divovske rupe, duboke i do 12 metara: /

'Vidjela sam trenutak kad se stvorila, u par sati se užasno proširila'

Image

Geofizičar Božo Padovan kaže da je najveća rupa u Mečenčanima duboka otprilike 12 metara i široka 25 metara

20.1.2021.
12:49
VOYO logo

Razorni potres koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju je u pojedinim mjestima izazvao otvaranje ogromnih rupa. Zdenka iz Mečenčana ima rupu u dvorištu nastalu nakon potresa. Kaže da se rupa pojavila dva dana poslije potresa i da je vidjela trenutak kada se stvorila.

"Od male rupe se širila u par sati do ove veličine. Dolaze i stručnjaci i civilna zaštita i svi koji su trebali doći su dolazili. Djeca su više od potresa uplašena jer se često osjete podrhtavanja. Što se tiče rupe, optimistična sam i vjerujem da će na tom završiti. Stručnjaci su ti koji će dalje utvrditi ima li još rupa, a ja želim vjerovati da nema", rekla je Zdenka za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
[VIDEO] ZEMLJA SE OTVORILA NA BANIJI: /

Gigantskih rupa je sve više, otvaraju se i u blizini kuća: 'Kud je to otišlo, to je 13 metara dubine'

Image
[VIDEO] ZEMLJA SE OTVORILA NA BANIJI: /

Gigantskih rupa je sve više, otvaraju se i u blizini kuća: 'Kud je to otišlo, to je 13 metara dubine'

Tlo pregledavaju geolozi

Rupa je za sada prijavljeno 36, a geolozi ispituju kakvoću tla ne bi li utvrdili hoće li biti potrebno neke obitelji preseliti u slučaju širenja rupa.

Image

"Došli smo kao podrška geolozima koji mjere tlo. Ako se nešto dogodi, mi smo tu za pomoć i osiguravanje. Geolozi mjere kakvoću tla i tako znaju predvidjeti eventualne daljnje poremećaje u tlu. Pojavljuju se nove rupe, a na takvom smo tlu da se svaki trenutak može javiti novi potres i u bilo kojem trenutku smo tu da pomogne i osiguravamo ih", kazao je Darko Prižmić iz HGSS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća rupa u Mečenčanima duboka 12, a široka 25 metara

Geofizičar Božo Padovan kaže da je najveća rupa u Mečenčanima duboka otprilike 12 i široka 25 metara. Naveo je da su mjerili otpornost tla.

"Danas radimo seizmička istraživanja, to su metode koje prodiru u dubinu do 40 metara te ćemo njima dobiti uvid u podzemlje. Ovo je očekivana pojava. Ispod toga se nalazi vapnenac. U taj vapnenac se urušava ovakav materijal. Ono što smo ustanovili jest da je ispod razlomljena stijena i možemo pretpostaviti gdje je taj materijal otišao", rekao je Padovan za N1.

Image

09.01.2021., Mecencani - Na podrucju sela Mecencani u potresom tesko pogodjenoj Sisacko-moslavackoj zupaniji pojavile urusne vrtace, koje predstavljaju opasnost za tamosnje stanovnistvo. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Padovan je čuo da je do sada evidentirana i snimljena 41 rupa. Geofizičar za N1 ističe da je riječ o procesima koji bi se i inače događali, ali da su ubrzani potresom.

Image

16.01.2021., Mecencani - Velike rupe otvorile se pored kuca. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo