Koliko je strah opravdan? /

Što s inflacijom? Tko ima kredit od npr. 100.000 eura, a rata poraste 1,5%, izračunali smo koliko bi mjesečno plaćao više

Image
Foto: RTL

Ulaskom Hrvatske u eurozonu 2023., neke će se stvari promijeniti. Ali, hoće li to biti dovoljno da zaštiti građane? I koliko će nas snažno pogoditi inflacija?

12.2.2022.
20:10
RTL
VOYO logo

Kao da rast cijena energenata, koji će povećati cijene skoro svega ostalog, nije bio dovoljan, sve je izvjesnije da će u ovoj godini rasti i rate kredita. Jedna od reakcija Europske centralne banke na inflaciju bit će povećanje referentne kamatne stope, što bi mjesečnu ratu kredita moglo povećati i do 20 posto.

Dok građani strahuju od zaduživanja, iz Vlade uvjeravaju da, ako do rasta dođe, neće biti niti velik niti brz, a zaustavit će se do kraja godine. Ilija Radić...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedam godina obilja padanja kamatnih stopa je, čini se, gotovo. Inflacija povećava troškove u svakom segmentu života, pa će tako porasti i rate kredita. Nakon energenata i hrane, još jedna briga za društvo u kojem su krediti sastavni dio života.

Dužnik kredita od 100.000 eura na 30 godina po kamatnoj stopi od 3,15 posto, plaća mjesečnu ratu od oko 430 eura. Kad bi kamata porasla za 1,5 posto, dužnik bi na mjesec plaćao čak 85 eura, odnosno oko 630 kuna više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Vlade kažu da su kamatne stope na sve vrste kredita na povijesno niskim razinama, a ako do povećanja i dođe, početkom iduće godine će se smiriti.

Image
Pomoć s Markovog trga /

RTL donosi kakve Vladine mjere za zaštitu od divljanja cijena energenata možete očekivati. Nema jedne priželjkivane

Image
Pomoć s Markovog trga /

RTL donosi kakve Vladine mjere za zaštitu od divljanja cijena energenata možete očekivati. Nema jedne priželjkivane

"Očekujemo određeni pritisak i mogućnost rasta kamatnih stopa relativno sporo i ne naglo, međutim, usporavanje će biti sigurno činjenicom ulaska Hrvatske u europodručje", kazao je Zvonimir Savić, posebni savjetnik premijera.

Guverner HNB-a Boris Vujčić je još u listopadu prošle godine najavio mogućnost rasta kredita i do 20 posto. Tada ga iz Vlade nisu shvaćali ozbiljno. Andrej Plenković je to komentirao ovako:

"Neka on to malo sam objasni. Ako on nešto misli o tome, neka nam priopći pa da vidimo što je."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je mnogo toga jasnije.

Dok inflacija građanima povećava troškove, Vladi povećava prihode, kažu iz SDP-a, točnije predsjednik te stranke Peđa Grbin:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Porast prihoda od PDV-a je u doba inflacije veći. I pazite sad ironije, svi u državi žive teže, a državni proračun se puni bolje."

I zato, kažu, Vlada dio mora vratiti građanima. Slično misle i u Mostu. Pripremili su interpelaciju o radu Vlade u ekonomskoj krizi koju će u ponedjeljak predstaviti kolegama u oporbi, zajedno s prijedlogom mjera. 

Cijeli prilog pogledajte ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo