Počelo je da bi se štedjelo /

Sto godina nakon uvođenja: istražujemo ima li smisla ljetno računanje vremena i hoće li ga Hrvatska ukinuti?

Svakom se bar jednom u životu dogodilo da je zaboravio pomaknuti sat i da je ili zakasnio ili došao sat vremena prije

22.9.2016.
22:30
VOYO logo

Sezonsko računanje vremena uvedeno je prije točno stotinu godina i to baš na našim prostorima da se iskoristi dan. No, u sto godina smo u svakom pogledu napredovali, bar u to vjerujemo, pa je Mojmira Pastorčić istražila je li vrijeme za ukidanje pomicanja vremena.   

Još malo i stiže nam 30. listopada - pa ćemo satove s 3 sata pomaknuti na 2 - spavat ćemo sat vremena dulje i vratiti se s ljetnog na normalno vrijeme. Osim što je zbnjujuće -  pitanje je i je li igranje sa satovima uopće potrebno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Počelo je da bi se štedjelo. Pomicanjem sata u ljetnim mjesecima  produljuje se dan, manje se koristi struja - više dnevno svjetlo. Ali znanstvenici misle da taj argument više nema smisla.

"Pitanje je ima li i je li ikada imalo imalo smisla - to zavisi koga pitate - sjećam se svog pokojnog profesora branta nuklearnog fizičara koji je govorio - tu besmislicu treba ukinut - ako pogledate brojke nećete dobit argument - uštede u energiji su jedan posto. prolazit kroz svu tu muku ritma spavanja - nema čvrstog argumenta", smatra Davor Horvatić, fizičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa sve više zemalja od bemislenog pomicanja satova - odustaje. Ukinule su ga Turska i Rusija - i uvele trajno ljetno računanje -  a ovako to izgleda na karti svijeta. Sat pomiče Europa i Sjeverna Amerika - sve zemlje označene narančastom bojom su to ukinule, one obojane crvenom nisu nikada ni počele. 

"Ne možemo naći nijedan argument koji bi izvukli za taj režim - samo je pitanje hoćemo li slijedit primjer rusije i turske - i ostavit tu arhaičnu stvar", dodaje Horvatić.

Arhaičnu - jer ljetno računanje uvedeno je 1916. - i to među prvima baš kod nas - na prostoru Austro Ugarske. Sto godina poslije - opet smo dio carstva. 

Kada ćemo pomaknuti sat - i to određuje Europa. Europska Komisija svakih 5 godina objavi raspored datuma kada počinje i kada završava ljetno računanje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da se građane pita - satovi se ne bi pomicali.

Kokoši ne nesu jaja, ljudi imaju zdravstvene tegobe. Nova runda problema slijedi za mjesec dana. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo