Vlada je potvrdila konačnu verziju zakona o stambenom kreditiranju, a ako ga još i Sabor izglasa - građani će s bankarima razgovarati pod novim uvjetima. Moći će lakše vidjeti koja je banka povoljnija.
"Potrošač će od dana stupanja na snagu ovog zakona dobiti od svake banke standardizirani obrazac na kojem su osnovni uvjeti za odobrenje propisani i oni su lako usporedivi s drugim bankama pa ima vrlo usporedivi prikaz i donosi odluku", kazao je Zdravko Marić, ministar financija.
Marić u intervjuu za RTL objasnio što za građane znači konačna verzija Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju
Ako potrošač shvati da je donio pogrešnu odluku i
uzeo nepovoljan kredit imat će pravo:
- da se u roku od 14 dana predomisle i vrate kredit banci
bez dodatnih plaćanja
- da naprave konverziju u drugu valutu bez troška (koji danas
iznosi do 1% glavnice)
- te da ranije otplate kredit bez izlazne naknade (koja danas
može biti oko 2% glavnice)
Kad je u pitanju kamata, koja je u Hrvatskoj i dalje znatno viša
od zemalja EU - ministar poručuje:
"Kroz ovu transparentnost, informiranost dižemo konkurenciju među bankama a to znači bolju kvalitetu uz nižu cijenu, ali to nadilazi ovaj zakon i postoje još neki globalni i domaći čimbenici", dodaje Marić.
Marić najavljuje da će ista pravila pokušati uvesti i za ostale kredite, ali ekonomska stručnjakinja upozorava da će banke već nekako naći način da nadoknade svoje gubitke.
"Sve to skupa donosi prednosti za potrošače, ali sve to ima svoju cijenu. Sve što banke ne zarade na jedan način zaradit će na drugi način od platnog prometa ili neki drugi proizvod, platni promet ili slično", smatra Marijana Ivanov, ekonomska stručnjakinja.
Goran Aleksić pokušat će još doraditi zakon prijedlozima u Saboru:
"Da se ulazne nanknade ograniče na 0,1 posto kredita, da se svakako kod ugovaranja kredita predloži otplata u anuitetima i ratama", kazao je Goran Aleksić (SNAGA), saborski zastupnik.
Stari krediti ostaju kakvi jesu, a onima koji tek planiraju ući u dužnički odnos Ivanov savjetuje:
"Ja bi osobno izabrala kunski kredit s valutnom klauzulom u euru uz nižu kamatnu stopu jer i bliži se rok kad bi mogli uvesti euro, a ovaj zakon omogućava da ako dođe do deprecijacije kune se pobjegne u čisti kunski kredit".
Novi uvjeti stambenih kredita stižu na jesen s povratkom zastupnika s godišnjih odmora.