Hrvatska je, obzirom na površinu, zemlja s najvećim zalihama pitke vode u Europi no te zalihe nemilice bacamo. Zastarjela vodovodna mreža problem je diljem Hrvatske, a ponajviše u velikim gradovima i zbog toga se po putu do krajnjeg korisnika u prosjeku gubi čak 40 posto vode. Riječ je o nevjerojatna 234 milijuna kubika izgubljene vode, a umjesto da se smanjuju, gubici svake godine rastu.
Sve preko leđa građana
"Vodovodna infrastruktura u Republici Hrvatskoj najstarija je u velikim gradovima i jasno, tamo su i problemi i gubici najveći", upozoravao je još prije godinu dana Danko Bionić, voditelj Sektora razvitka Hrvatskih voda.
Upozorenje je došlo iz EU. Do 2023. trebala bismo dostići standarde europskih vodno – komunalnih direktiva, po kojima bi se gubici u vodoopskrbi trebali smanjiti na 15 do 20 posto.
Reforma je najavljena u veljači prošle godine, no čini se kako će na kraju sve plaćati građani.
Naknada za svu skupljenu vodu
PRIPREMA SE REFORMA VODNIH USLUGA: Umjesto sadašnjih 190 najviše 40 javnih distributera vode
U javnu je raspravu puštena nova Uredba o naknadi za korištenje voda, a glavna promjena je da će od 2023. vodovodna poduzeća plaćati naknadu od 1,89 kuna na svaki kubik zahvaćene površinske ili podzemne vodena svu vodu koju zahvate, a ne, kao do sada, samo na isporučene količine.
Tako bi država potaknula vodovode na obnovu mreže i smanjenje gubitaka jer bi oni učinkovitiji plaćali manje naknade.
"Osnovna je svrha donošenja uredbe stimuliranje smanjenja gubitaka u vodoopskrbnim sustavima, odnosno racionalno korištenje voda zahvaćenih na izvorištima za ljudsku potrošnju", rekli su za 24sata u Ministarstvu zaštite okoliša.
Troškove smiju proslijediti korisnicima
No obzirom na to da troškove te naknade ionako smiju prebaciti na krajnje potrošače ostaje pitanje na koji način bi ta mjera trebala penalizirati rastrošne tvrtke vodoopskrbe.
U Ministarstvu ističu da poskupljenje vode za građane neće smjeti biti veće od tri kune po kubiku, s PDV-om. No, ne u odnosu na sadašnju cijenu vode, nego u odnosu na onu koja bude na snazi 2022.
U prosjeku 230 kuna za vodu
Već i prema sadašnjim cijenama takvo poskupljenje bi značilo da će prosječno kućanstvo vodu plaćati 230 kn.
Hrvatsko kućanstvo mjesečno u prosjeku potroši oko 11 kubika vode, po prosječnoj cijeni od 15,66 kuna za kubik. Dodatno se plaća i fiksna mjesečna naknada od prosječnih 20 kuna.
Ako voda poskupi za tri kune, to će biti poskupljenje od 20 posto, pa će prosječan račun od sadašnjih 176 kuna porasti na 210. Tome pridodati treba i mjesečnu fiksnu naknadu, pa će onda račun iznositi 230 kuna.