STIŽE LOVA ZA GOTOVO POLA MILIJUNA LJUDI: /

Porezna uprava objavila - danas kreće isplata povrata poreza

Image
Foto: PIXSELL, Hrvoje Jelavic
6.8.2018.
9:02
PIXSELL, Hrvoje Jelavic
VOYO logo

Danas kreću prvi povrati preplaćenog poreza na dohodak temeljem godišnjeg obračuna za 2017. godinu. Oko 491 tisuća građna treba dobiti ukupno 884 milijun kuna, navode iz Porezne uprave.

Lani je najveći dohodak od nesamostalnog rada iznosio 8.5 milijuna kuna, a od obrta i slobodnih zanimanja 2.8 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U provedenom posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za 2017. do početka kolovoza izdano je 543.994 rješenja, kojima je utvrđena razlika za povrat u iznosu od 884,04 milijuna kuna za 491.075 poreznih obveznika i razlika za uplatu u iznosu od 132,42 milijuna kuna za 52.919 poreznih obveznika, kažu u Poreznoj upravi.

'Prvi povratu preplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak po provedenom godišnjem obračunu poreza na dohodak iz posebnog postupka za 2017. krenut će 6. kolovoza, a završiti će u kolovozu 2018. godine', navode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani kojima je u posebnom postupku rješenjem utvrđena razlika za povrat poreza i prireza na dohodak imali su rok do kraja srpnja da podnesu prigovor na rješenja, u skladu s odredbama Zakona o porezu na dohodak.

Podaci Porezne uprave pokazuju da je do 2. kolovoza stiglo 3.832 prigovora na rješenja iz posebnog postupka o godišnjem porezu na dohodak za 2017. Poseban postupak znači da većina građana nije trebala samostalno podnositi godišnju prijavu poreza na dohodak, već se godišnji obračun obavlja automatski u posebnom postupku. Ipak, dio poreznih obveznika do kraja veljače je trebao podnijeti godišnju prijavu za prošlu godinu - to su primjerice građani koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti, kao što su obrtnici, pripadnici slobodnih zanimanja i drugi obveznici koji dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga, porezni obveznici za koje Porezna uprava ne raspolaže podacima o njihovom ostvarenom dohotku i sl.

Redovan postupak utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2017. proveden je za 78.221 poreznih obveznika i izdavanje rješenja za tu kategoriju poreznih obvenika krenulo je 2. kolovoza, navode u Poreznoj.

Inače, broj poreznih obveznika za koje je proveden posebni postupak utvrđivanja godišnjeg povrata poreza na dohodak za 2017. je manji nego što je bio za 2016. godinu, ali su i neka pravila drugačija s obzirom na novi Zakon o porezu na dohodak koji je stupio na snagu početkom 2017. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, lani je u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za 2016. izdano 1.127.691 rješenja, kojima je utvrđena razlika za povrat u iznosu od 1,1 milijardu kuna za oko 1,06 poreznih obveznika, dok su 70.124 obveznika trebala uplatiti 146,81 milijun kuna.

U Poreznoj tumače kako se poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak ove godine po prvi put provodi temeljem novog Zakona o porezu na dohodak koji je na snagu stupio 1. siječnja 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'U bitnome osnovna razlika u odnosu na prijašnje godine je da se poseban postupak provodi za sve porezne obveznike koji su u 2017. ostvarili godišnji dohodak, odnosno dohodak od nesamostalnog rada i drugi dohodak koji nije konačan, bez obzira da li ostvaruju pravo na povrat preplaćenog poreza ili obvezu za uplatu razlike poreza. Također, ovo je prva godina od kada se u godišnji obračun ne uključuje dohodak ostvaren po osnovi imovine i imovinskih prava, kapitala i osiguranja, a koji se od 1. siječnja 2017. smatraju konačnim dohotkom i za koji se plaća konačan porez u tijeku godine', objasnili su u Poreznoj. Najveći dohodak od nesamstalnog rada 8.5 milijuna kuna, a još je jedan porezni obveznik primio više od osam milijuna kuna, oko 8,18 milijuna kuna. Na trećem je mjestu obveznik koji je prošle godine zaradio više od 5.15 milijuna kuna.

Na listi deset poreznih obveznika s najvećim dohotkom od nesamostalnog rada za prošlu godinu su i četiri obveznika s dohocima koji premašuju četiri milijuna kuna (od 4,02 do 4,79 milijuna kuna), a listu zaključuju dva obveznika koji su zaradili nešto više od 3,7 milijuna kuna (3,75 odnosno 3,71 milijun kuna).

Najveći prijavljeni dohodak za prošlu godinu među obrtnicima i slobodnim zanimanjima za prošlu godinu iznosi 2.81 milijuna kuna, a slijedi obrtnik koji je prijavio nešto manje od 2.29 milijuna kuna. Ostalih osam poreznih obveznika na listi deset njih s najvećim dohotkom od obrta i slobodnih zanimanja lani je zaradilo više od milijun kuna, odnosno od 1,25 do gotovo 1,6 milijuna kuna, pokazuju statistike Porezne uprave', prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo