"Republika Hrvatska je zaprimila pismo službene obavijesti kojim su nas službe Europske komisije obavijestile kako smatraju da je donesenim izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama prekršeno pravo Europske unije", stoji u priopćenju koje je u petak poslijepodne stiglo iz Vlade RH, a u kojem se navodi kako će građani o daljnjim koracima Komisije i Republike Hrvatske biti pravovremeno obaviješteni.
"Ova će Vlada učiniti sve kako bi spriječila moguće negativne posljedice, a sukladno trenutnim ustavnim ovlastima", dodaje se.
Trošak od 6,5 milijardi kuna
Informacija o tome kako će Komisija pokrenuti postupak protiv Hrvatske zbog problema s troškom konverzije kredita u švicarskim francima pojavila se ranije danas. Da se Hrvatskoj zamjera što se trošak svaljuje samo na leđa zajmodavca potvrdila je glasnogovornica EK Vanessa Mock.
Inače, trošak konverzije koji je prebačen na račun banaka iznosi 6,5 milijardi kuna.
Ponašanje Europske komisije je neprihvatljivo
U udruzi Franak smatraju da je ponašanje Europske komisije neprihvatljivo.
"Kao prvo, DORH treba pokrenuti prekršajni progon banaka prema našoj prijavi, temeljem čega se u državni proračun može sliti 9 do 25 milijardi kuna. Drugo, država treba uvesti porez na aktivu, i treće, država treba argumentirano dokazati Europskoj komisiji da banke već deset godina krše pravo Republike Hrvatske, ali i europsko pravo nezakonitim povećavanjem kamata, tako da je konverzija kap u moru onoga što su banke otele hrvatskim građanima", smatra Goran Aleksić iz udruge Franak, prenosi Dnevnik.hr.